Żarówka wolframowa, a LED – co wybrać

Wybierając oświetlenie do swojego domu trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Najważniejszą kwestią, na które trzeba zwrócić uwagę jest rodzaj oświetlenia oraz kolor światła. Obecnie coraz modniejsze staje się oświetlenie LED głównie ze względu na niewielki pobór prądu. Jednak zanim zdecyduje się na konkretne rozwiązanie warto wiedzieć czym różnią się klasyczne żarówki wolframowe od LEDów.

 

Tradycyjna czy led?żarówka

Jeżeli chodzi o klasyczną żarówkę wolframową, to jej głównymi zaletami jest bardzo wierne oddawanie kolorów, brak szkodliwych substancji wewnątrz, a także odporność nawet na bardzo wysokie temperatury, do 250 C. Jednak rozwiązanie to też ma pewne wady, a mianowicie jest to dość niska sprawność tego rodzaju żarówek. Klasyczne żarówki mają zwykle sprawność na poziomie 5% energii elektrycznej. Cała reszta zamieniana jest na ciepło. Dodatkowo do wad należy zaliczyć stosunkowo niewielką, bo liczącą około 1000 godzin trwałość. Jeżeli chodzi o oświetlenie LED to w większości przypadków zużywa około 5 krotnie mniej energii na wyprodukowanie tej samej ilości światła. Dodatkowo tego rodzaju oświetlenie ma o wiele większą trwałość, którą można liczyć na około 12 do 14 tysięcy godzin. Kolejną zaletą tego rodzaju oświetlenia jest możliwość uzyskania różnego rodzaju światła o różnej temperaturze barwowej. Może ona mieć od 2500 K do nawet 6500 K w zależności od oczekiwań użytkownika. Im wartość jest niższa tym światło jest cieplejsze.

Inne publikacje  Jak przygotować ściany do malowania?

Obecnie większość wad oświetlenia LED została już wyeliminowana, jednak początkowe generacje miały utrudniony start w zależności od temperatury otoczenia, dłuższy czas startu oraz mało naturalne światło. Jednak w obecnych generacjach żarówek tego rodzaju problemy praktycznie już nie występują.

 

Na co zwracać uwagę?

Wybierając także oświetlenie do domu warto zwrócić uwagę na firmę, która wyprodukowała konkretne żarówki. Każdy producent ma różną charakterystykę żarówek, z czego najlepiej się prezentują żarówki Kwazar. Następnie istotne jest to, aby dobrać odpowiedni kolor światła do potrzeb i oczekiwań.

Kolejną zaletą oświetlenia LED jest fakt, że zużywa o wiele mniej prądu. W ciągu roku można oszczędzić bardzo duże ilości pieniędzy. Co prawda koszt kupna żarówek LED jest w dalszym ciągu o wiele wyższy, jednak jeżeli chodzi o ich trwałość to znacznie to rekompensują.

Moc żarówki LED
W przypadku żarówek LED ich moc nie jest określana w watach, ale w lumenach. Im jest ich więcej tym światła będzie więcej. Wbrew pozorom jednak przeliczenie jednej miary nie na drugą wcale nie jest takie proste i dlatego też większość producentów żarówek klasycznych również podaje moc w lumenach. Każdemu ułatwia to życie.
Kupując oświetlenie LED należy zwrócić uwagę na sprawdzone firmy. Dzięki temu można być pewnym jakości żarówki, jej trwałości oraz tego, że będzie dawała odpowiednią ilość światła. Zawsze warto stawiać na jakość ponieważ w ten sposób uniknie się wielu problemów. Kupując tasze produkty niższej jakości niestety nie można mieć pewności otrzymania produktów najwyższej jakości. Najwyższą jakość jest bardzo potrzebna i warto na nią stawiać.

Inne publikacje  Jakie wybrać sztućce dla dzieci?