Wyróżnij ogród kolorowymi lakierami do drewna

 

 gartenbank streichen

Niektórzy pięknym wyglądem ogrodu chcą zaimponować sąsiadom, inni marzą o wspaniałej aranżacji swojej działki tylko dla siebie. Bez względu na motywację, warto zadbać nie tylko o rośliny i drzewa ogrodowe, ale przede wszystkim o prezencję drewnianych mebli oraz dodatków. Pomogą w tym odpowiednie środki do impregnacji oraz kolorowe lakiery zewnętrzne.

Jak przygotować się do lakierowania mebli ogrodowych?

Kolorowe lakiery zewnętrzne przede wszystkim ochronią drewniane powierzchnie przed uszkodzeniami i wilgocią, ale też w ciekawy sposób wyróżnią aranżację ogrodu czy działki. Żeby jednak wybrany lakier jak najlepiej spełnił swoją rolę, do procesu lakierowania trzeba się odpowiednio przygotować.

 

Najlepiej zaplanować lakierowanie na lato. Ciepłe, bezdeszczowe dni sprzyjają wysychaniu lakierów zewnętrznych. Aby zacząć pokrywać drewniane powierzchnie lakierem, muszą one być całkowicie suche. Nie można więc tego robić po wilgotnej nocy czy też po deszczu. Temperatura powietrza w trakcie lakierowania powinna oscylować między +15°C a +25°C. Ani stopnia mniej i ani stopnia więcej.

 

Jeśli jest taką możliwość i meble czy też inne drewniane elementy nie są przytwierdzone do podłoża altany na stałe – najlepiej przed lakierowaniem przenieść je w suche i przewiewne miejsce, aby należycie przygotować je do nakładania lakieru.

Inne publikacje  Dobry malarz pokojowy

 

Trzeba również pamiętać, aby usunąć z drewnianych powierzchni starą farbę oraz wyrównać wszelkie nierówności. Do tego celu przyda się spora ilość ostrego papieru ściernego. Nie można również zapomnieć o wcześniejszej impregnacji (najlepiej bezbarwnym impregnatem).

Jaki kolor i rodzaj lakieru wybrać?

Wybierając lakiery zewnętrzne, należy wziąć pod uwagę, że drewno ogrodowe wymaga bardziej kompleksowej ochrony. Jest ono szczególnie narażone na oddziaływanie niekorzystnych czynników pogodowych. Szczególnie szkodliwy jest deszcz, śnieg i mróz, ale też promienie słoneczne. Nie można zapomnieć także o grzybach, pleśni i owadach.

creative garden door / creative garden door with crayons

Najlepiej wybierać więc lakiery zewnętrzne przeznaczone zarówno do ochronnego jak i dekoracyjnego malowania mebli drewnianych używanych poza domem, a często także poza zadaszeniem. Zazwyczaj tego typu lakierów można będzie także użyć do polakierowania altany, balustrady czy też bramy. Przede wszystkim jednak trzeba zwrócić uwagę, czy dany lakier jest odporny na działanie wody i promieni UV.

 

Aby w ciekawy sposób wyróżnić meble, można zdecydować się na polakierowanie każdej belki krzesła czy drewnianego stołu innym kolorem lakieru zewnętrznego. Barwy lakieru można też dopasować do koloru kwitnących w ogrodzie kwiatów lub dopasować ją do konkretnych barw dominujących na naszej działce. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że finalny kolor będzie zależał od rodzaju drewna.

Inne publikacje  Pożądane cechy farby elewacyjnej

 

Nie bez znaczenia jest też naturalna twardość i barwa drewna oraz ilość nałożonych warstw lakieru. Najlepiej wykonać próbę koloru na małej powierzchni. Deski maluje się zawsze wzdłuż słojów drewna. Dobrze jest wziąć pod uwagę, że wysychanie drewna oraz uzyskiwania przez powłokę całkowitej odporności może potrwać nawet 3-4 tygodnie. Wiele zależy również od tego, ile warstw lakieru zostało nałożone.