Rodzaje farb dekoracyjnych

Remontując mieszkanie często marzymy o tym, by zrobić w nim coś nowego, zaskakującego, co będzie podobało się nam i gościom. Alternatywą dla drogich materiałów wykończeniowych są farby dekoracyjne, które są tanie i potrafią być bardzo efektowne. Dodatkowo, nie nakłada się ich zbyt trudno, a efekt jest zachwycający.

Rodzaje farb dekoracyjnych

Farby dekoracyjne nie są zwykłymi farbami, gdyż na ścianie tworzą niepowtarzalną fakturę, połysk, kolorystyką lub inny efekt dekoracyjny (najlepsze znajdziecie tutaj – http://www.malfarb.pl/). Często zawierają drobne wypełniacze, na przykład kwarc, które pięknie wyglądają na powierzchni ściany. Mogą być nakładane różnymi technikami, co decyduje o efekcie końcowym. Tego typu farby można stosować tylko na jednej ścianie, by efekt nie zdominował wnętrza.

Farby dekoracyjne imitujące różne materiały

Popularne są farby dekoracyjne, które po nałożeniu przypominają różne materiały. Niektóre z nich dają efekt marmuru przez dekoracyjne pokrycie, które imituje kamień wygładzony na wysoki połysk. Taka forma dekoracji będzie świetnie współgrać z drewnianą atrapą kominka. Niektóre farby dekoracyjne zawierają drobinki w kształcie gwiazdek, kółek czy serduszek, a nakłada się ja za pomocą zwykłego wałka.  Masy na bazie żywic akrylowo-poliuretanowych mogą, po odpowiednim nałożeniu i przeszlifowaniu, udawać metal.

Inne publikacje  Jak nakładać tynk mozaikowy?

Farby i masy strukturalne

Farby strukturalne mogą być akrylowe lub lateksowe. Mają postać gęstej, gotowej do użycia, masy, proszku lub pasty, którą dodaje się do zwykłej farby akrylowej. Większość z nich przepuszcza parę wodną, co pozwala ścianom oddychać i chroni je przed zawilgoceniem. Są także trwałe i odporne na mycie i ścieranie, więc możemy je wyczyścić, gdy zbierze się na nich kurz. Tego typu farby dekoracyjne po nałożeniu na ścianę imitują na przykład beton z charakterystycznymi dla niego pęknięciami, czy różne tkaniny.  Po nałożeniu farby z efektem aksamitu, należy ją przetrzeć specjalną szczotką, co podniesie zastosowane w niej pigmenty, które będą udawać miękkość materiału. Strukturalne farby wapienne udają stary, przetarty tynk. Na rynku znajdziemy także farby dekoracyjne, które imitują drewnianą mozaikę, skórę czy rdzę.

Technika nakładania farb dekoracyjnych

Aby osiągnąć odpowiednie efekty, farby trzeba nakładać w sposób wskazany przez ich producenta. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, zlećmy to fachowcowi. Tylko doświadczony malarz właściwie rozprowadzi farby mozaikowe, które charakteryzują się różnym czasami wysychania ich komponentów. Wysychające elementy mechanicznie zdejmuje się i modyfikuje za pomocą pędzla, wałka lub szmatki tworząc na ścianie efektowne wzory i struktury. Ciekawie wyglądają także przecierki, które polegają na nakładaniu na ścianę cienkich warstw rozcieńczonej wodą farby. Warstwę farby przeciera się gąbką, co daje efekt prześwitu.

Inne publikacje  Gdzie można stosować kleje na gorąco?

Farby dekoracyjne znajdziemy w każdym markecie budowlanym. Skorzystajmy z inspiracji zawartych w magazynach wnętrzarskich i zabierzmy się do pracy, by stworzyć w naszym mieszkaniu spektakularną dekorację.