Pożądane cechy farby elewacyjnej

Idealny dom nie tylko ma piękną bryłę, ale i ładna i zadbaną elewację. By taka była, trzeba ją pokryć tynkiem i farbą elewacyjną. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy wiele rodzajów farb tego typu. Wybierając je, musimy się dobrze zastanowić, gdyż elewacja domu jest nie tylko jego ozdobą, ale i ochroną przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

farba elewacyjna

Jak malować farbami fasadowymi?

W przypadku nowych domów wybór farb elewacyjnych nie jest problemem. Jeśli jednak chcemy odświeżyć ściany zewnętrzne, przed zakupem farby musimy ocenić stan podłoża. Nie powinno być na nim pęknięć i zawilgoceń. Ubytki i rysy naprawimy za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń. Uszczerbki w materiale izolacyjnym, na przykład w styropianie, trzeba uzupełnić tym samym materiałem, a następnie zabezpieczyć za pomocą zaprawy i siatki zbrojącej.

Nawet jeśli ściana jest gładka, sprawdźmy, czy farba nie odpada lub nie pyli. Jakie miejsce trzeba dokładnie przeszlifować, by powierzchnia była gładka. Jeśli farba jest uszkodzona na całej powierzchni, trzeba ją usunąć. Zielony nalot na elewacji oznacza, że na ścianie zagościły mikroorganizmy, więc trzeba ją oczyścić za pomocą gotowych preparatów zwanych biocynami.

Inne publikacje  Jak samodzielnie pomalować dom?

Jak się wybiera farby do malowania elewacji?

Farba elewacyjna musi być dobrze dobrana do podłoża, więc zanim pójdziemy na zakupy, upewnijmy się, jaki rodzaj tynku i farby jest nałożony na fasadę. Jeśli źle dobierzemy farbę, trudno będzie nią malować, a powstała powłoka może odpadać. Właściwy dobór farby nie tylko wpływa na trwałość i odporność nowej struktury, ale także decyduje o paroprzepuszczalności całej ściany.

Rodzaje farb fasadowych

Każda z dostępnych w sklepach farb fasadowych ma inne właściwości. Najczęściej wybierane są farby akrylowe, które mają dobrą przyczepność do podłoża i nie kosztują zbyt dużo. Tego typu farby sprawdzą się przy malowaniu tynków odnawialnych. Łatwo się nimi maluje, są trwałe, odporne na ścieranie i wodorozcieńczalne. Bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych są farby silikatowe zwane krzemianowymi, którymi maluje się podłoża mineralne.

Polecanymi farbami fasadowymi są farby silikonowe, w których spoiwem jest żywica. Tworzą one na ścianie powłokę chroniącą przed wnikaniem wody, ale pozwalającą na oddychanie ścian. Do farb silikonowych nie przywiera brud ani kurz. Ich ważną zaletą jest zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że spadająca na ścianę woda wiąże brud, który spływa wraz z kroplami. W sklepach znajdziemy także farby lateksowe, w których spoiwem jest żywica lateksowa lub żywica akrylowa. Pomalowana nimi ściana jest odporna na ścieranie.

Inne publikacje  Dobry malarz pokojowy

Ładna elewacja jest prawdziwą ozdobą budynku, więc zadbajmy o jej nienaganny wygląd. Bogata oferta farb fasadowych pozwoli na znalezienie odpowiedniego produktu.