Oświetlenie ogrodu latem

Ogród jest wizytówką domu – właściwie to on wywiera pierwsze wrażenie na odwiedzających. Warto poświęcić nieco czasu na to, by ogród zaczął przypominać przytulne wnętrze i zachęcał do spędzania w nim przyjemnych letnich wieczorów. Nieodzownym elementem każdego przyjemnego wnętrza – także ogrodowego – jest oświetlenie. Jak odpowiednio oświetlić ogród, by oddawał jego charakter i by stanowił obiekt zazdrości sąsiadów?

Iluminacje ogrodowe to nie zawsze koszty

Większość osób, które decydują się obsadzić swój ogród czymś więcej niż tujami rezygnuje z pomysłu wprowadzenia oświetlenia ogrodowego z obawy o wysokie koszty. Nie zawsze jednak pięknie przystrojony światłem ogród musi być kosztowną inwestycja. Właściwie dobrana iluminacja pozwala cieszyć się ogrodem również po zmroku i nadaje mu niepowtarzalny wygląd za niewielkie pieniądze.

O oświetleniu ogrodu warto pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu. Wówczas będzie ono stanowić integralną część całej aranżacji. Inną sprawą jest również to, że aby wybrać odpowiednie oświetlenie do ogrodu dobrze jest znać wcześniej układ przestrzenny. Dobieranie oświetlenia do gotowego ogrodu może wydawać się nieco przypadkowa, więc lepiej pomyśleć o tym zawczasu.

W sytuacji, gdy ogród jest już zrobiony i chcielibyśmy zmienić jego charakter poprzez dodanie odpowiedniego oświetlenia, warto zastanowić się, jaką funkcje ma ono pełnić, czego od niego oczekujemy? Innego rodzaju lamp będziemy potrzebować w przypadku, gdy pragniemy stworzyć entourage o romantycznym charakterze, a inne lampy sprawdzą się, gdy ogród ma być miejscem spotkań towarzyskich.

Inne publikacje  Żarówka wolframowa, a LED - co wybrać

Jakie rodzaje lamp do ogrodu latem?

Kinkiety to rodzaj oświetlenia może być montowany na ścianie domu, która sąsiaduje z ogrodem. Kinkiety mogą mieć różne kształty – eleganckie kule lub latarnie działające z żarówkami ledowymi. Można również wybierać w temperaturze światła. Reflektory halogenowe to rodzaj oświetlenia ogrodowego o ostrym rodzaju światła – nadaje się do oświetlania dużych przestrzeni.

Lampy słupki mogą być montowane w dowolnej części ogrodu, a ich zaletą jest, że są wolnostojące. Tu możemy mówić o niewielkich rozmiarów słupkach lub wysokich latarniach. Te pierwsze oświetlają niewielki obszar wokół i nadają się doskonale do oświetlania ścieżek – kręgi światła nachodzą na siebie wytyczając drogę, po której bezpiecznie można stąpać. Wysokie latarnie sprawdzają się w momencie, gdy chcemy jednym źródłem światła oświetlić duże połacie terenu – są wysokie, więc krąg światła również jest większy.

Reflektory nadają się do punktowego oświetlania obiektów – można nimi podświetlić fontanny, a także montować na elewacji budynków lub na wysokich drzewach. Ten rodzaj oświetlenia daje mocne, skupione światło. Specjalne reflektory mogą być montowane na dnie oczek wodnych – woda dodatkowo rozprasza światło i daje niesamowite wrażenia estetyczne.

Lampy nawierzchniowe mogą być montowane w podjazdach, wzdłuż ścieżki – są mniej ekspansywne niż niewysokie latarnie, lub mogą być wpuszczone punktowo w trawnik. Nie dają zbyt dużej ilości światła, ale sprawdzają się wspaniale, gdy pragniemy podkreślić jakiś element architektoniczny naszego ogrodu, który zasługuje na szczególne uwzględnienie.

Inne publikacje  Jak zaprojektować użyteczną kuchnię?

Letnie oświetlenie ogrodu to konieczność

Lampki ogrodowe mają różny kształt, wielkość, rodzaj emitowanego światła i oczywiście przeznaczenie. Do najczęściej wybieranych kolorów lamp ogrodowych zalicza się naturalne zielenie, czerń lub kolory metaliczne. Oświetlenie ogrodu może zostać wzbogacone również o lampiony z wkładami elektrycznymi lub naturalnymi w postaci świec. Wówczas ogród będzie się wydawać dużo bardziej przytulnym miejscem, a dodatkowo taki rodzaj oświetlenia można ustawiać w dowolnym miejscu.

Latem oświetlenie w ogrodzie jest szczególnie przydatne – przedłużające się ciepłe wieczory zachęcają do przesiadywania w ogrodzie do późna, a nadchodzący znienacka mrok może być przyczyną konieczności skrycia się w domu. By można było w pełni cieszyć się latem w ogrodzie warto wyposażyć go w odpowiednie oświetlenie.