Odpowiednie biurko do nauki dla dziecka

Kiedy kupujemy elementy wyposażenia pokoju naszej pociechy, często decydujemy się na zakup całego kompletu mebli dla dzieci. Nie jest to złe rozwiązanie, ale jeśli dziecko jest w wieku szkolnym, musimy pamiętać, by zapewnić mu komfortowe miejsce do nauki. Wybór odpowiedniego biurka ma wpływ na komfort pracy dziecka, a częściowo i na wyniki w nauce.

Gdzie stworzyć miejsce do nauki?

Aranżacja pokoju dziecka nie jest łatwym wyzwaniem, gdyż jest to pomieszczenie wielofunkcyjne. W swoim pokoju dziecko śpi, wypoczywa, uczy się i bawi. Meble dla dzieci składają się z wielu elementów, które trzeba dobrze rozstawić, dobierając odpowiednie oświetlenie i dodatki. Strefę nauki trzeba umieścić w miejscu, które będzie sprzyjać koncentracji, czyli najlepiej przy ścianie. Biurko powinno stać prostopadle do ściany, na której umieszczone jest okno, ale osoba pisząca nie może zasłaniać sobie ręką światła. Lepiej nie ustawiać biurka równolegle do okna, gdyż ostre promienie słoneczne mogą męczyć wzrok, co może powodować zmęczenie i znużenie. Rozmieszczając w pokoju meble dla dzieci musimy zwrócić uwagę, by biurko nie stało tyłem do okna, gdyż dziecko będzie zasłaniać sobie dopływ światła.

Jakie biurko wybrać?

Najważniejszym elementem wyposażenia miejsca do nauki jest biurko, które musi być wygodne i ergonomiczne, czyli dostosowane do wzrostu i budowy ciała pociechy. Idealnie jest, gdy biurko rośnie wraz z dzieckiem. Kupując meble dla dzieci, wybierzmy takie, które będą posiadały regulację wysokości. Dobrze, by konstrukcja biurka pozwalała na modyfikację, czyli na przykład rozbudowę blatu. Przydatną funkcją jest także regulacja kąta nachylenia blatu. Wygodne biurko powinno mieć co najmniej 120 cm długości i 70 cm szerokości. Na dużym biurko dziecko odłoży książkę, a i nam będzie wygodnie, gdy będziemy pomagać w odrabianiu zadań domowych. Bardzo potrzebne są również szafki, półki i szuflady, w których można schować potrzebne akcesoria i przybory. Kupmy specjalne pojemniki na kredki, długopisy i ołówki. Porządek i ład sprzyjają koncentracji i skupieniu.

Inne publikacje  Sypialnia z gustownymi meblami – to realne
Biurko dla dziecka
Biurko dla dziecka

Jakie krzesło będzie najwygodniejsze?

W skład zestawu mebli dla dzieci wchodzi także krzesło do biurka. Jest ono bardzo ważne dla zdrowia kręgosłupa dziecka. Dobrze dobrane krzesło niejako wymusza właściwą postawę ciała. Wybierzmy krzesło z regulowaną wysokością siedziska, które dostosujemy do wzrostu dziecka. Prawidłowa postawa to tak, gdy cała stopa opiera się na podłodze, a nogi są zgięte pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Krzesło powinno także posiadać podłokietniki, które odciążają zmęczone mięśnie ramion i rąk.

Wybór mebli dla dzieci powinien być poprzedzony długimi poszukiwaniami. Pamiętajmy, że źle dobrane biurko czy niewygodne krzesło mogą odebrać dziecku chęci do nauki, które i tak zazwyczaj nie są zbyt duże. Ładnie urządzone i funkcjonalne miejsce zaś zachęca do wytężonej pracy.