Nowoczesne meble kuchenne

Każda dekada to inne trendy w urządzaniu mieszkań, domów, salonów czy kuchni. Choć pewnie za kilka lat znów inne rozwiązania podbiją serca gospodyń domowych, dziś nadal króluje minimalizm, a przy tym ergonomia i czystość formy. Zobacz, jak najnowocześniej urządzić kuchnię.

Aranżacja przestrzeni

Jeszcze nie tak dawno kuchnia była zawsze osobnym pomieszczeniem, jak najlepiej oddzielona od reszty mieszkania. Mówiło się, że chodzi o zapachy i o chowanie tej sfery przed oczami gości. Dziś, w nowobudowanych mieszkaniach i domach kuchnia staje się integralną częścią codziennej przestrzeni życiowej i najchętniej łączy się ją w formie aneksu z salonem czy jadalnią. Główne założenia to ergonomia – przestronne szafki, schowane urządzenia, maksymalne wykorzystanie przestrzeni; funkcjonalność – dobre rozplanowanie przestrzeni, tak by nie biegać daleko z talerzami, nie nosić odpadków prze całą kuchnię itp.; czystość – im mniej na widoku tym lepiej, więc wszystko z czego korzystamy musi móc być szybko schowane i mieć swoje stałe miejsce.

Meble kuchenne
Meble kuchenne

Cechy nowoczesności

Meble kuchenne w najbardziej współczesnej i modnej obecnie odsłonie to przede wszystkim jednolite kolory, wcale nie imitujące drewno – najlepiej biel, odcienie kremowego, ale też czerń i czerwień. Całość na wysoki połysk, koniecznie lakierowane – ma to dać efekt lśnienia czystością. Dąży się do tego, by nie było widać łączeń między meblami czy przedziałów między poszczególnymi szafkami. Dobrze, jeśli całość stanowi niemal gładką ścianę, która chowa w sobie całe bogactwo sprzętów. Stosuje się nawet otwieranie/zamykanie na dotyk, bez uchwytów. Dobrze widziane jest zabudowywanie sprzętów i to na tyle dokładnie, że gdy są nieużywane nawet nie widać, gdzie się znajdują – w pełni zabudowana kuchenka mikrofalowa i piekarnik, wtopiona w blat płyta indukcyjna, wsuwający się w ścianę okap – to szczyt najnowocześniejszych rozwiązań.

Inne publikacje  Czy lampa może zastąpić światło dzienne?

Designerskie dodatki

Czym zatem urozmaicić tę gładką, sterylną niemal powierzchnię? Koniecznie designerskimi dodatkami w mocnych kolorach – czerwieni, fiolecie, pomarańczowym. Niech będzie to miska na owoce o zabawnym kształcie, jaskrawy stojak na noże, wysokie, smukłe stołki barowe w części jadalnej, duża, spektakularna lampa o unikalnym wzorze.

Moda modą, ale trudno odebrać współczesnej modzie funkcjonalności. Nowoczesne meble kuchenne są pojemne, dobrze zorganizowane wewnątrz, mają być łatwe w użyciu i w utrzymywaniu czystości. Ciekawe, czym jeszcze w kolejnych dekadach zaskoczą nas projektanci wnętrz.