Lazura czy lakierobejca?

Lazura czy lakierobejca

Fachowcy często mówią, że lazura to ulepszona wersja lakierobejcy. Istnieje jednak sporo różnic związanych z właściwościami obydwu preparatów, inaczej prezentuje się też efekt wizualny po zastosowaniu tych substancji. Czy zatem lakierobejca ochroni drewnu tak samo skutecznie, jak lazura?

Środki ochronno-dekoracyjne

Meble wykonane z prawdziwego drewna już na pierwszy rzut oka wyróżniają się szlachetnym wyglądem na tle przedmiotów wytworzonych z tworzyw sztucznych lub sklejki. To samo dotyczy podłóg, płotów i wszystkich elementów wykonanych z naturalnych materiałów. O zachowanie piękna drewnianych powierzchni trzeba jednak dbać, ponieważ łatwo mogą ulec zniszczeniu, jeśli bez żadnej ochrony narazimy je na kontakt z wodą, promieniami słonecznymi oraz mikroorganizmami. Nawet, jeżeli drewniane przedmioty stoją na stałe wewnątrz naszych domów, warto zabezpieczyć je choćby przed ryzykiem powstania plam z kawy i herbaty, wilgocią oraz niszczącym upływem czasu.

Ochrona może jednak iść w parze ze zwiększeniem walorów estetycznych drewna – stanie się tak, jeśli wybierzemy preparat, który dodatkowo nada drewnianym powierzchniom upragniony kolor oraz subtelnie podkreśli ich naturalne atuty, np. rysunek słojów. Uzyskanie podwójnego efektu umożliwia lakierobejca lub lazura, obydwa preparaty można stosować zarówno wewnątrz domu, jak i ogrodzie, lecz ich właściwości nieco się od siebie różnią.

Inne publikacje  Żarówka wolframowa, a LED - co wybrać

Lakierobejca kontra lazura

Produkty te łączy zdolność do tworzenia powłoki ochronnej na powierzchni drewna, która skutecznie chroni je przed zniszczeniami, a równocześnie nadaje połysk. W przypadku lakierobejcy jest on jednak bardziej wyraźny, natomiast po zastosowaniu lazury pozostaje tylko delikatny efekt lśnienia. Z tego powodu drugi z preparatów jest często wybierany przez osoby, które chcą w subtelny sposób podkreślić urok szlachetnych gatunków drewna, zachowując przy tym jednak matowość ich powierzchni.

Różnice pomiędzy właściwościami obydwu produktów są widoczne również w kwestii ochrony drewna. Lazura najskuteczniej ze wszystkich preparatów zabezpieczy meble ogrodowe przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią, ale także plamami z kawy, herbaty i alkoholu. Substancje w niej zawarte wnikają głęboko w strukturę drewna i konserwują je od środka, przedłużając tym samym trwałość przedmiotów. Taka ochrona może wystarczyć nawet na 8 lat – dopiero po upływie tego czasu konieczne więc będzie ponowne pomalowanie mebli lazurą.

A w jaki sposób lakierobejca chroni drewno? Bardziej powierzchownie – największą rolę w jego zabezpieczaniu pełni tu charakterystyczna warstwa ochronna, która przeciwdziała zawilgoceniu drewna, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz rozwojowi pleśni. Stosując lakierobejcę nie ustrzeżemy się jednak przed powstawaniem plam po napojach spożywczych oraz będziemy musieli liczyć się z koniecznością konserwowania drewna co 4-5 lat.

Inne publikacje  Dlaczego warto inwestować w dobre farby?

Który preparat jest zatem lepszy? Wszystko zależy od miejsca zastosowania. W przypadku drewnianego płotu wystarczające mogą być bowiem właściwości lakierobejcy, lecz jeżeli zależy nam na zwiększeniu trwałości mebli ogrodowych, wybierzmy lazurę.