Klej termotopliwy w laskach – alternatywa dla zwykłego kleju

Kleje do stosowania na zimno w sztyfcie lub tubce należą do najpopularniejszych, jednak ich skuteczność nie zawsze jest zadowalająca. Trudno skleić nimi niektóre powierzchnie, a ponadto trwałość często zależy od warunków zewnętrznych. Świetną alternatywą dla tradycyjnych spoiw są kleje termotopliwe w laskach.

Co można kleić klejami termotopliwymi?

Kleje termotopliwe, czyli tzw. hotmelt, wyróżnia duża uniwersalność. Można używać ich do klejenia różnych powierzchni. Sprawdzają się w przypadku kartonu, szkła, ceramiki, drewna, plastiku, tkanin i wielu innych materiałów. Często wykorzystywane są przez modelarzy, dekoratorów czy florystów. Z chęcią korzystają z nich również majsterkowicze. Niektórzy za pomocą kleju w sztyftach przyklejają nawet płytki ceramiczne czy naderwaną tapetę ścienną. Przy pomocy tego typu kleju można naprawić obuwie czy przedmioty wykonane ze skóry.

Istnieją kleje hotmelt odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoci, dzięki czemu mogą służyć do klejenia przedmiotów stojących na zewnątrz. Informacje o specjalnym przeznaczeniu kleju lub jego właściwościach znajdziemy na opakowaniu. Warto zwrócić na nie uwagę szczególnie gdy kupujemy kolorowe sztyfty. Mogą się one bowiem różnić od transparentnych nie tylko barwą.

Jak aplikować kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe, jak sama nazwa wskazuje, wykazują swoje właściwości dopiero pod wpływem wysokiej temperatury. W temperaturze pokojowej występują w stałym stanie skupienia w postaci podłużnych lasek. Ich topienie i aplikacja odbywa się w specjalnych pistoletach. Nie są to drogie urządzenia. Można kupić je w supermarketach już za 20 zł. Oczywiście istnieją również bardziej zaawansowane modele, których cena może oscylować nawet w granicach 400 zł, jednak do użytku domowego w zupełności wystarczą prostsze aplikatory.

Inne publikacje  Rodzaje farb dekoracyjnych

Sama aplikacja jest bardzo łatwa. Najpierw należy rozgrzać pistolet (może trwać to od 2 do 8 minut, w zależności od jego mocy), a następnie włożyć do środka sztyft kleju. Kiedy ulegnie on roztopieniu aplikujemy go przy pomocy naciśnięcia spustu. Jeśli chcemy uzyskać np. bardzo cienką linię kleju możemy dokupić dodatkowe końcówki. Przy niektórych pistoletach dołączone są wymienne dysze, jednak jeśli brak ich przy naszym modelu warto upewnić się czy istnieje możliwość dokupienia. Przy klejeniu należy uważać, by klej nie spłynął na ręce. Jest on gorący, więc łatwo się poparzyć, a ponadto może być bardzo mocny i trudno będzie go zmyć. W droższych modelach występuje funkcja blokady wycieku. Dzięki niej po odstawieniu pistoletu klej nie spływa przez dyszę. Jeśli nie mamy tej funkcji w swoim aplikatorze, dobrze odstawić go na kartce papieru, by nie ubrudzić klejem stołu lub podłogi.

Kleje termotopliwe to zdecydowanie najlepsza alternatywa dla tradycyjnych spoiw. Można używać ich do wielu faktur, wyróżniają się trwałością i dużym wyborem. Są wśród nich zarówno transparentne, jak i kolorowe sztyfty. Sam aplikator nie jest dużym wydatkiem, a laski można znaleźć w supermarketach i sklepach budowlanych.