Klej na gorąco na ubraniu. Co robić?

Klej do klejenia na gorąco cieszy się coraz większą popularnością. W wielu domach znajdziemy ręczny pistolet i laski kleju, które przydają się, gdy trzeba skleić zabawkę czy podkleić listwę. Spoiwo w czasie nakładania ma postać płynną i może się zdarzyć, że kapnie na ubranie. Jak je usunąć ze spodni czy bluzki?

Czym jest klej do klejenia na gorąco?

Kleje termotopliwe topią się i aktywują pod wpływem wysokiej temperatury. Roztopiony, płynny klej aplikuje się, łącząc ze sobą różne materiały. Głównym składnikiem klejów termotopliwych jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Do tego typu kleju dodaje się także żywice naturalne i syntetyczne, woski, antyutleniacze, platyfikatory i wypełniacze mineralne, które zapobiegają utlenianiu i degradacji kremu. Kleje termotopliwe występują w postaci granulek, lasek oraz poduszek.

Jak usunąć plamy z kleju do klejenia na gorąco?

Czasami chcemy usunąć stary klej do klejenia na gorąco. Bywa, że w czasie klejenia, pistolet hot melt wyślizgnie się z dłoni i niewielka ilość kleju rozleje się na powierzchni naszego ubrania. Jeśli mamy szczęście, nie oparzymy swojej skóry. Jest kilka skutecznych metod, które pozwolą uratować spodnie czy bluzkę przed wyrzuceniem. Wystarczy kupić specjalny preparat, którym smaruje się warstwę kleju. Przy pomocy specjalnego klina klej trzeba podważyć, a w szczelinę również wprowadzić preparat, który rozpuści resztki kleju. Ponieważ klej rozpuszcza się pod wpływem wysokiej temperatury, jego warstwę trzeba poddać działaniu strumienia gorącego powietrza (np. powietrza z suszarki), a następnie wyczyścić za pomocą szpachelki.

Inne publikacje  Ceny zestawów sztućców

Nie mamy odpowiedniego preparatu. Jak walczyć z plamami po kleju do klejenia na gorąco?

Plamy z kleju do klejenia na gorąco można usunąć spirytusem metylowym. Jeśli go kupimy, dobrze oznaczmy butelkę. Alkohol metylowy wygląda i smakuje dokładnie tak samo, jak etylowy, ale jest trucizna. Dla człowieka spożycie metanolu może skończyć się śmiercią. Bądźmy więc bardzo ostrożni, by przypadkiem ktoś nie użył go choćby podczas pieczenia ciast. Pamiętajmy również, że metanol może nie tylko usunąć klej do klejenia na gorąco, ale i odbarwić ubranie. Dlatego zanim wypróbujemy specyfik bezpośrednio na plamie, sprawdźmy jak działa. W tym celu nanieśmy go na materiał, który chcemy czyścić, jednak w niewidocznym miejscu. Poplamioną rzecz możemy też włożyć do zamrażarki. Gdy klej stwardnieje, jest szansa, że uda się go po prostu wykruszyć. Spróbujmy także metody z żelazkiem. Na desce do prasowania połóżmy stary ręcznik, a na nim poplamioną rzecz – plama musi przylegać do ręcznika. Przykładajmy szmatkę tak długo, aż cały klej się rozpuści i „przeniesie” na ręcznik.

Klej do klejenia na gorąco ma wiele zalet i jest bardzo uniwersalny, więc będziemy go używać do łączenia ze sobą różnych elementów. Gdy rozgrzany klej rozleje się na ubraniu, nie wpadajmy w panikę, a kupmy odpowiedni preparat, który go usunie. Możemy także wykorzystać jedną z domowych metod.