Jakie farby dekoracyjne kupić?

farby dekoracyjne

Malowanie ścian, to świetny sposób, aby odnowić wnętrze lub zmienić nieco jego aranżację. Można kupić zwykła farbę emulsyjna ale można skorzystać również z jednej z farb dekoracyjnych dostępnych obecnie na rynku. Za pomocą farb i mas dekoracyjnych stworzymy efekty, które zachwycą znajomych i domowników.

Jakie farby dekoracyjne kupić?

W zasadzie wszystkie farby są dekoracyjne, gdyż taka jest ich podstawowa funkcja. Mają zdobić nasze ściany. Najpopularniejsze są farby akrylowe, lateksowe, alkidowe i mineralne. Dostępna paleta barw farb jest praktycznie nieograniczona dzięki mieszalnikom kolorów. Jednak producenci oferują nam różnego rodzaju farby do zadań specjalnych, które potrafią zadziwić powstałym efektem. Jedna z firm oferuje na przykład farbę fosforyzującą. Po pomalowaniu wystarczy kilka minut światła słonecznego, by przez następne kilkadziesiąt minut ściana pomalowana tą farbą, świeciła w ciemnościach. Inny rodzaj efektu dają farby laserunkowych. Są to preparaty składające się z dwóch elementów- bazy i kolorantów. Nakładamy je na pomalowaną powierzchnię, a po wyschnięciu uzyskujemy efekt opalizującej na perłowo ściany. Farby dekoracyjne często zawierają w swym składzie różnego rodzaju materiały, jak np. opiłki metalu, cząsteczki kwarcu lub dolomitu. Dzięki temu uzyskujemy efekty imitujące różne materiały (welur, jeans), metal lub efekt połysku, iskrzenia.

Inne publikacje  Czym się różni malowanie drewna od lakierowania?

Farby strukturalne?

Jednym z rodzajów farb dekoracyjnych są farby strukturalne. W sprzedaży mamy trzy rodzaj tych preparatów: akrylowe, lateksowe i poliooctanowinylowo-lateksowe. Mają one postać gęstej, gotowej do użycia masy lub pasty, którą dodaje się do farby akrylowej. Inne składają sie z dwóch składników, które możemy łączyć w różnych proporcjach, w zależności od oczekiwanego efektu. Farbami strukturalnymi można malować powierzchnie betonowe, tynki, płyty drewnopochodne oraz gipsowo-kartonowe. Farby strukturalne nakłada się na ścianę nie tylko pędzlem, stosuje się również wałki futrzane lub szpachle. Najczęściej dają efekt imitacji naturalnych kamieni, trawertytu, marmuru lub betonu.

A może coś innego?

Oprócz farb mamy do dyspozycji również lakiery do zadań specjalnych. Nakłada się je na uprzednio pomalowane zwykłą farba ściany. Niektóre dają efekt spękanych ścian, inne zawierają drobinki brokatowe w kolorze złota lub srebra. Ściany tak pomalowane wydają się migotać w świetle dziennym. Innym sposobem dekoracji jest zastosowanie białej strukturalnej tapety raufazy , którą po przyklejeniu do ściany malujemy na dowolnie wybrany kolor.

Stosowanie farb dekoracyjnych daje bardzo niepowtarzalne efekty. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z efektami. Wystarczy jeśli zastosujemy je na fragment lub na jedną ścianę . Dobrze jeśli efekty dekoracyjne stanowią tylko dodatek i nie przytłaczają całego wnętrza.