Jaki kolor ścian do szarych mebli?

Szare meble wyglądają elegancko zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach, nic więc dziwnego, że szybko okrzyknięto je hitem sezonu. Gdy je kupujemy, nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że do popielatych lub grafitowych szafek trzeba odpowiednio dobrać kolor ścian. Sprawdźmy więc, jakie barwy pasują do szarości.

Świeża limonka czy soczysta pomarańcza?

Czym powinniśmy się kierować przy doborze barwy ściany do nowych mebli? Przede wszystkim kolorystyką szafek, a w drugiej kolejności stylistyką wnętrza. Zwróćmy więc uwagę na to, czy do naszej koncepcji wystroju mieszkania będą pasowały jasnoszare czy też grafitowe meble. W katalogach wnętrzarskich tony bliższe czerni pojawiają się niezwykle rzadko, królują natomiast szarości przechodzące w biele. Jak zatem dopasować kolor ściany do popielatego zestawu mebli? Możemy wybrać jedną z dwóch możliwości – zestawić obydwie barwy na zasadzie kontrastu lub harmonii. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu eleganckiej, lecz zarazem energetyzującej kuchni, postawmy szare meble na tle limonkowej lub pomarańczowej ściany. Takie zestawienia barw sprawdzą się zresztą również w sypialni, salonie lub przedpokoju. Jeśli zdecydujemy się na kontrastowe połączenie kolorów pamiętajmy jednak o tym, by powierzchnie pokryte farbą o intensywnym odcieniu nie zdominowały całego pomieszczenia. Zachowajmy umiar i wybierzmy jedną ścianę, na którą naniesiemy wyrazistą barwę, a pozostałe ozdóbmy jasną farbą, harmonijnie nawiązującą do koloru mebli.

Inne publikacje  Nowoczesne meble kuchenne

A może romantyczne biele i błękity?

Jeżeli natomiast zależy nam na uzyskaniu subtelnego wyglądu pomieszczenia, postawmy na jasne kolory wszystkich ścian, które będą doskonałym uzupełnieniem szarości mebli. Do wyboru mamy nie tylko biel, ale również błękit, popiel oraz lekko zabielony, chłodny róż. Nie łączmy jednak modnych w tym sezonie mebli z wyblakłymi tonami pistacji, ponieważ pomieszczenie wyda się mdłe i pozbawione wyrazu. Gdy chcemy zarówno dobrać kolor ścian do szarych mebli, jak i wizualnie poszerzyć wąskie pomieszczenie, nanieśmy na krótsze ściany delikatny odcień błękitu, który sprawi, że wydadzą się one dłuższe. Jasne i chłodne kolory mają bowiem to do siebie, że optycznie powiększają przestrzeń, którą zdobią.

Szare meble doskonale komponują się zarówno z żywymi barwami, jak i stonowanymi kolorami ścian. W przypadku jasnoszarych szafek wybór palety barw jest jednak większy niż przy grafitowych meblach, które prezentują się dobrze właściwie tylko w zestawieniu z bielą i popielatymi odcieniami farb do ścian. Pamiętajmy o tym podczas wybierania wymarzonych szafek, komód czy witryn.