Jaka podłoga drewniana do łazienki?

jaka podłoga drewniana do łazienki

 

Drewno jest dość nowym rozwiązaniem jeśli chodzi o wybór surowca na podłogę w łazience. Jednak powoli zaczyna zyskiwać uznanie u osób szukających efektownych i nieco kosztowniejszych rozwiązań. Kwestią ważną jest wybór gatunku drewna oraz decyzja jakie środki lakiernicze wybrać. Do wyboru są lakiery akrylowe, alkidowe, uretanowe oraz ich mieszanki.

 

Jaki gatunek drewna wybrać do łazienki?

 

Łazienka jest specyficznym miejscem dla drewnianej podłogi. Jest ona w dużym stopniu narażona na działanie wilgoci. Z tego powodu w łazience powinno się stosować takie gatunki drewna, które z samej swojej natury cechują się dużą twardością, stabilnością oraz mają niski współczynnik skurczu. Biorąc pod uwagę te cechy pierwszym gatunkiem drewna, który przychodzi na myśl jest drewno egzotyczne. To właśnie ono najlepiej nadaję się do trudnych warunków wilgotnościowych, jakie panują w łazience.

 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że po odpowiednim przygotowaniu powierzchni drewna egzotycznego, czyli usunięciu warstwy olejków eterycznych specjalnym preparatem i zastosowanie specjalnego podkładu odcinającego, można na nie kłaść dowolne preparaty np. lakiery akrylowe, uretanowe itp.

 

Jakie elementy drewna będą najlepsze pod lakiery akrylowe w łazience?

 

Inne publikacje  Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w salonie?

Najlepszymi elementami drewnianymi do łazienki będą większe formy w postaci parkietu lub desek podłogowych. Jest to spowodowane faktem, że spoiny pomiędzy nimi, nadają się do wypełnienia elastomerem, który zapobiega wnikaniu wody pod posadzkę. Do łazienki warto też wybierać drewna klejone, zamiast tych o litej strukturze. To z kolei jest podyktowane tym, że krzyżowe ułożenie warstw w drewnie klejonym, minimalizuje ich skurcz, dzięki czemu nie tworzą się między nimi szczeliny.

 

Wybierając podłogę można też zwrócić uwagę na to, aby jej elementy były jak największego formatu, gdyż takie drewno ma lepsze parametry oraz ułatwia właściwe lakierowanie akrylowe.

 

Czym wyróżniają się lakiery akrylowe?

 

Jak już wspomniano wcześniej, po odpowiednim przygotowaniu drewna egzotycznego można na nim kłaść dowolny lakier. Warto jednak zwrócić uwagę na lakiery akrylowe, które stanowią bardzo dobre rozwiązanie w przypadku podłogi drewnianej w łazience. Jednym ze sposobów lakierniczych jest lakierowanie akrylowe z efektem surowego drewna. Ten typ lakierowania spełnia wszystkie wymogi ochronne malarstwa oraz zachowuje wszystkie własności estetyczne drewna, zachowując jego naturalny wygląd. Świetnie chroni również przed wilgocią.

 

Lakiery akrylowe chronią drewno, jednocześnie zachowując jego pełną, naturalną estetykę. Dzięki temu podłoga w łazience wygląda w stu procentach jak żywa. Lakierowanie akrylowe gwarantuje doskonałą przejrzystość, wysoką matowość powierzchni oraz nadaje drewnu właściwości przeciwodblaskowe. Zachowuje prawdziwy wygląd drewna jak również gwarantuje bardzo wysoki poziom jego ochrony przed zniszczeniem.

Inne publikacje  Czy można żyć bez bejcy?