Jak zaprojektować użyteczną kuchnię?

Kuchnia to serce domu – to w tym pomieszczeniu rodzina spotyka się, aby zjeść wspólnie posiłek, porozmawiać przy kawie czy razem przygotować coś dobrego do jedzenia. W związku z tym tak ważne jest to, aby wnętrze była odpowiednio zaprojektowane. Jakie meble do kuchni wybrać i czym kierować się podczas zakupu AGD?

Meble do kuchni – idealne dopasowanie

Projektowanie kuchni to niemałe wyzwanie. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach, aby stworzyć funkcjonalne, a przy tym atrakcyjne dla oka miejsce. Meble do kuchni to jedna z najważniejszych kwestii. To one stanowią niejako bazę całego pomieszczenia, stąd taki istotny jest ich odpowiedni wybór. Na początek warto zastanowić się, czy kupić produkty dostępne od ręki, czy zdecydować się na blaty i szafki na wymiar. Druga opcja wydaje się zazwyczaj bardziej atrakcyjna, ponieważ można samodzielnie zaprojektować meble do kuchni, czyli stworzyć zestaw, który spełnia wszystkie wymagania, jest funkcjonalny i idealnie dopasowany do wielkości pomieszczenia. Nie można jednak zapominać o tym, że meble do kuchni na wymiar z reguły są droższe, co dla niektórych osób okazuje się barierą nie do pokonania.

Bardzo ważne jest to, aby meble do kuchni były solidnie wykonane. Blaty muszą wykazywać odporność na zarysowania, bo inaczej szybko stracą swój atrakcyjny wygląd. Codzienne przygotowywanie potraw wymaga również, aby meble do kuchni były zrobione z bezpiecznych tworzyw, które nie wchodzą w reakcje z pożywieniem. Blaty kuchenne muszą być gładkie i łatwe w czyszczeniu. Jednym z najtrwalszych tworzyw wykorzystywanych do produkcji blatów jest kamień. Materiał ten wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji i jest stosunkowo drogi. Producenci do produkcji wykorzystują także kompozyt, płytę laminowaną czy drewno.

Inne publikacje  BHP podczas malowania pokoju

 Meble do kuchni muszą być pojemne, aby można w nich było przechowywać wszystkie sprzęty kuchenne, obiadową zastawę, szklanki czy garnki. Osoby, które uwielbiają gotować i robią to często, będą prawdopodobnie potrzebowały więcej miejsca, niż ci, którzy rzadko przygotowują obiad samodzielnie i częściej jedzą na mieście.

Funkcjonalność, czyli o AGD

Podczas projektowania wnętrza, nie można zapominać także o sprzętach, które muszą się w nim znaleźć. Kupując piekarnik czy zmywarkę, trzeba mieć na uwadze jej dopasowanie do wybranych mebli. Konieczne jest więc sprawdzenie wymiarów interesujących sprzętów i zorientowanie się, czym będę one pasować do umeblowania.

Jakie AGD trzeba mieć w swojej kuchni, aby była ona funkcjonalna? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od potrzeb danej osoby. Bez względu jednak na pasję do gotowania czy też jej brak, uważa się, że w każdej kuchni powinien znaleźć się piekarnik i kuchenka. Trzeba pamiętać także o zakupie pochłaniacza, który okazuje się bardzo przydatny podczas gotowania. Coraz częściej jako niezbędne wyposażenie podaje się także zmywarkę.