Jak zabezpieczyć drewno przed zimnem i wilgocią?

Jesienna i zimowa aura nie wpływa korzystnie na drewniane płoty, pergole, tarasy czy meble ogrodowe. Zmiany temperatury, zimno, wilgoć i wiatr mogą przyspieszyć procesy korozji i sprawić, że drewniane elementy ulegną uszkodzeniu. Planując jesienne porządki warto więc pomyśleć o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć drewno przed zimnem i wilgocią.

Jaki preparat do impregnacji wybrać?

Szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych na drewno jest nieunikniony, ale dzięki specjalnym impregnatom można przedłużyć żywotność drewnianych elementów. Jest to szczególnie ważne zimą, ponieważ wilgoć i niska temperatura mogą przyspieszać procesy degeneracyjne. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest impregnacja. Jednak nie każdy wie, że dostępne w sprzedaży preparaty ochronno-dekoracyjne nie zawsze zapewniają odpowiednią ochronę przed biokorozją.

Zdecydowanie najlepszą ochronę drewna dają impregnaty gruntujące i techniczne. Impregnaty gruntujące są bezbarwne, a techniczne mogą mieć różne kolory, np. miedziowy barwi drewno na kolor oliwkowy. Każdy z tych preparatów głęboko wnika w drewno i zabezpiecza je przed biokorozją. Są one podobne pod względem skuteczności i zawierają w swoim składzie wodę lub benzynę.

Inną metodą zabezpieczenia drewna jest zastosowanie wspomnianych wcześniej impregnatów ochronno-dekoracyjnych, np. lakierobejcy. Wybierając taki produkt trzeba sprawdzić, czy zawiera on biocydy, czyli substancje zabezpieczające drewno przed owadami i grzybami. Każdy impregnat ochronno-dekoracyjny chroni przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Warto sprawdzić, czy wybrany impregnat jest odporny na wodę – jeśli nie, to należy drewno dodatkowo zabezpieczyć lakierem.

Inne publikacje  Czym się różni żyrandol od plafonu?

Jak zaimpregnować drewno?wilgotne drewno

Drewniane elementy znajdujące się na zewnątrz najłatwiej impregnuje się metodą powierzchniową. Drewno musi być suche, oczyszczone z tłuszczu i odpylone, ponieważ tylko wtedy preparat będzie mógł wniknąć głęboko w pory drewna. Powierzchnię przed impregnacją warto przemyć rozpuszczalnikiem – wodą lub benzyną w zależności od wybranego impregnatu.

Zakupiony impregnat należy przygotować zgodnie z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. W przypadku, gdy preparat ma postać proszku, należy dodać do niego zalecany rozpuszczalnik, czyli wodę lub benzynę.

Do nakładania impregnatu niezbędny jest pędzel lub wałek, choć niektóre preparaty można nanosić za pomocą szczotki lub spryskiwacza. Wszelkie elementy, które są niewielkie, można zanurzyć w impregnacie na kilka minut, co znacznie zwiększa skuteczność zabiegu.

Drewno, które było już impregnowane, ale wymaga powtórnego zabezpieczenia, trzeba odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba wyciąć i zastąpić zdrowym drewnem wszelkie zbutwiałe miejsca. Niewielkie ubytki warto uzupełnić masą szpachlową przeznaczoną specjalnie do drewna. Miejsca spękane i chropowate trzeba przed impregnacją zeskrobać, zheblować lub zeszlifować. Farby i lakiery powinny być usunięte z całej powierzchni drewna. Następnie należy nałożyć ponownie ten sam materiał lub nowoczesną lakierobejcę.