Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w salonie?

Dobór właściwego lakieru do drewna ma wpływ na to, jak podłoga wygląda i jak będzie się prezentowała przez lata użytkowania. Wybierając drewnianą podłogę do salonu, chcemy, by długo wyglądała pięknie. Lakierowanie podłogi jest więc koniecznością. W sklepach znajdziemy lakiery wodne i rozpuszczalnikowe, a także lakier akrylowy i poliuretanowy. Który wybrać?

Odnawiamy parkiet. Jak to zrobić? Jaki lakier wybrać?

Jeżeli kupiliśmy mieszkanie, w którym na podłodze są deski, to prawdopodobnie trzeba będzie odnowić podłogę. Co kilka lat należy bowiem odnowić warstwę lakieru, co powinno poprzedzić właściwe przygotowanie podłoża. Zanim przystąpimy do prac, podłogę trzeba zamieść i umyć, by przypadkowo pozostawione kamyki nie zniszczyły cyklinarki. Parkiet trzeba wycyklinować, co sprawi, że podłoga będzie gładka i pozbawiona plam. Przed nakładaniem lakieru podłogę trzeba oczyścić z kurzu i pyłków, które mogą spowodować nieestetyczne grudki. Dobrej jakości lakiery do podłogi (na przykład lakier akrylowy) nie wymagają podkładów, ale trzeba pamiętać, by przed malowaniem dobrze wymieszać składniki lakieru, mocno potrząsając puszką. Jeśli nakładamy lakier poliuretanowy, wcześniej musimy nałożyć grunt. Nakładamy dwie lub trzy warstwy preparatu pamiętając, by między kolejnymi malowaniami lakier dobrze wysechł.

Inne publikacje  Czy można żyć bez bejcy?

Jakie lakiery do podłogi znajdziemy w sklepach? Który lakier jest najlepszy?

W sklepach znajdziemy lakiery rozpuszczalnikowe i na bazie wody. Te pierwsze są bardzo twarde, odporne na uszkodzenia, wilgoć i działania detergentów. Taki lakier ma jednak sporą wadę, gdyż jego głównym składnikiem jest rozpuszczalnik, który ma charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach wydzielający się podczas wysychania powierzchni. Wśród rozpuszczalnikowych lakierów do podłóg wymienić można lakiery olejno-żywiczne, które są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Wśród lakierów do podłogi za najlepsze uważa się lakiery poliuretanowe występują w wersji jedno- lub dwuskładnikowej, które są bardzo elastyczne i odporne na wilgoć. W lakierach wodnych zaś rozpuszczalnikiem jest woda. Często używa się lakieru akrylowego, który daje przezroczyste powłoki o małej odporności na ścieranie, więc taki lakier można stosować jedynie w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu. Lakier wodny w czasie wysychania nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, a proces suszenia także jest inny. Cząsteczki lakieru są rozpuszczone w wodzie i ta woda musi po prostu wyparować. Szybkość parowania jest zależna od temperatury i wilgotności pomieszczenia i podłogi. Zbyt wysoka temperatura prowadzi do szybkiego wysychania, co sprawia, że będą widoczne ślady nakładania się warstw lakieru. Lakierowane pomieszczenie powinno być dobrze wietrzone, by wilgoć mogła być odprowadzana. Pamiętajmy, że wysychania lakieru wodnego nie można w żaden sposób przyspieszać, gdyż straci on swoje właściwości.

Inne publikacje  Jak chronić podłogę matami podłogowymi?

Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewnianą podłogę, będzie długo pięknie wyglądać. Nakładanie lakieru jest czasochłonnym zajęciem, ale daje wspaniały efekt.