Jak wybrać taśmy LED?

Taśmy LED są popularnym rozwiązaniem stosowanym przy oświetleniu w domach oraz ogrodach. Na rynku pojawia się coraz więcej różnych modeli i konfiguracji taśm LED. Taśmy są elastyczne, więc można je ciąć nożyczkami. Jaka taśma będzie najlepsza? Jak ją odpowiednio dobrać?

Rodzaje taśm LED. Jak wybrać najlepszą?

Kupując taśmy LED, wybierzmy te lepszej jakości, które będą działać bez zarzutu. Zwróćmy także uwagę na klasy szczelności taśm. Wyroby nieodporne na działanie wody (IP20) nadają się do zastosowania w miejscach suchych, np. do dekoracyjnego podświetlania ścian, sufitów lub półek. W kuchniach i łazienkach stosujemy wodoodporne taśmy LED w powłoce silikonowej. Ważna jest także jasność świecenia. Do oświetleń dekoracyjnych wystarczą standardowe diody, a jeśli potrzebujemy dużo światła, kupmy jaśniejsze chipy. Taśmy różnią się także gęstością diod na taśmie i kolorem światła. Do pomieszczeń mieszkalnych wybiera się jednak najczęściej diody dające światło białe ciepłe lub ewentualnie – białe zimne. Taśmy LED mogą także mieć różną długość.

Gdzie stosuje się taśmy LED?

Taśmy LED są wykorzystywane w miejscach trudno dostępnych dla innych form oświetleniowych. Stosuje się je w domach, hotelach, restauracjach, dyskotekach oraz na zewnątrz np. w ogrodach czy do podświetlenia podjazdu lub elewacji. Przy pomocy taśmy podświetla się półki, schody, wnęki, meble, podłogi, sufity, ściany. Do łazienek wybiera się taśmy LED z klasą szczelności IP65 (taśma LED w silikonie). Dzięki taśmie RGB ze sterownikiem możemy uzyskać kolorowe efekty świetlne, ustawić jeden kolor lub ustawić sekwencję zmian kolorów. Sterownik RGB dobiera się w zależności od długości taśmy oraz potrzeb i zastosowania. Do mieszkań zwykle wybierane są taśmy LED o barwie białej ciepłej (najczęściej) i zimnej.

Inne publikacje  Gdy dziecko boi się ciemności - lampy wtykowe

Jak wybrać taśmy LED, by zapobiegać efektowi punktowo świecących diod?

Taśmy LED powinny ładnie świecić, ale trzeba je ukryć, by nie były bardzo widoczne. Jeśli nie ma możliwości ich zamaskowania, a chcemy zniwelować efekt punktowo świecących diod, dobrym rozwiązaniem są profile aluminiowe LED. Są niezbędne przede wszystkim w oświetleniu schodów, blatów kuchennych i dyskretnym oświetleniu meblowym. Profile LED dodatkowo zabezpieczają oświetlenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, a także zapobiegają odklejaniu się taśmy z upływem czasu.

Długość taśm LED a wybór zasilacza

Standardowo taśmy LED występują na rolkach o długości 5 m, jednak są spotykane też dłuższe wersje. Jeśli chcemy podświetlić wnękę przy suficie, musimy wybrać dłuższą taśmę. W takiej sytuacji trzeba połączyć kilka odcinków ze sobą, aby stworzyć estetyczne i równomiernie podświetlenia sufitu. Pamiętajmy o odpowiednim połączeniu elektrycznym. Do prawidłowego działania należy dobrać także odpowiedniej mocy i klasy szczelności zasilacz. Poprawnie dobrany układ zapewnia długie i bezawaryjne działanie zestawu.

Artykuły oświetleniowe, w tym taśmy LED to doskonałe narzędzia, za pomocą których ozdobimy ogród czy dom. Tego typu lampy nie kosztują dużo, a mroczny mieszkania rozświetlą ciepłym i przyjemnym światłem.