Jak wybrać kolory na ścianę unikając wpadek?

Wiosna i lato to idealny czas na remont np. odświeżenie koloru ścian w sypialni czy salonie. Niekiedy decyzja o wyborze koloru farby jest jednak podejmowana spontanicznie i efekt końcowy nie do końca spełnia pokładane w nim oczekiwania. Jak zatem wybrać odpowiednie kolory farb? Czym należy się przy tym sugerować, aby nie żałować swojego wyboru?

Dobrze skomponowane wnętrze, czyli jakie?

Zazwyczaj większość inspiracji dotyczących wystroju wnętrz czerpanych jest z Internetu, kolorowych czasopism czy rekomendacji znajomych. Nie zawsze jednak rozwiązania podpatrzone gdzieś indziej sprawdzą się w danym pomieszczeniu. Kolory farb powinny być bowiem skomponowane z wyposażeniem, podłogą, meblami, a także przeznaczeniem i wielkością wnętrza.

Kolory farb najlepiej wybierać sprawdzonym kluczem – jako tło pomieszczenia lub jego wyróżnik. Jeśli w pokoju znajdują się efektowne, stylizowane meble czy dodatki w intensywnych kolorach to barwy na ścianie powinny jedynie uzupełniać całość. Sprawdzą się więc biel, beż czy odcienie szarości. Z kolei w pomieszczeniu skromnych, urządzonym w sposób minimalistyczny kolory farb mogą je ożywiać i dodawać charakteru. Postawić można nawet na pomarańcz czy fiolet. Warto także nieco poeksperymentować. Jedna ze ścian może więc zostać pomalowana na inny kolor  lub posiadać dekoracje z formie figur geometryczny czy pasów.

Inne publikacje  Wytrzymałe i sprawdzone tynki

Jak dobrać farbę względem rozmiaru pomieszczenia?

Przed podjęciem decyzji o zakupie danej farby warto o kolorze dowiedzieć się nieco więcej. Dobrym rozwiązaniem jest rozmowa ze specjalistami w tej dziedzinie. W niewielkich wnętrzach nie sprawdzają się na przykład ciemne kolory farb, które mogą być przytłaczające. W małej kuchni czy salonie lepiej zdecydować się na biel, beż czy jasny odcień żółci. Podobnie jest zresztą w drugą stronę. Większe wnętrza śmiało można pomalować na biało, ale też na kolor granatowy czy zielony. Nieco poszaleć warto w sypialni czy dużym salonie łącząc ze sobą różne kolory farb.

Czerwony kolor ściany

Rodzaj pomieszczenia

Duże znaczenie ma nie tylko wielkość pomieszczenia, ale i jego przeznaczenie. Inne kolory farb sprawdzą się bowiem w kuchni czy salonie, a inne w sypialni. W pokoju dziecięcym i dziennym barw może być więcej, także tych bardziej intensywnych.  W przypadku sypialni lepiej sprawdzają się kolory stonowane np. biel, beż czy szarość. W takim otoczeniu dobrze się po prostu odpoczywa. Zbyt mocne kolory mogłyby powodować nawet niepotrzebne rozdrażnienie.

Jaką farbę wybrać?

Kolejnym ważnym elementem jest rodzaj zastosowanej farby. Najlepiej zainwestować w farby lateksowe, które są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Dzięki nim powstałe zabrudzenia można usunąć szybko wilgotną szmatką, a ponadto lateks chroni ściany przed wilgocią. Farby lateksowe dobrze sprawdzają się zatem też w kuchni i łazience, gdzie kontakt z wodą jest stały. Właściwości farb tego typu sprawiają, że na długo zachowują one swój pierwotny, intensywny kolor. Łatwość utrzymania czystości to zaleta przede wszystkim w pokojach dziecięcych czy kuchni, gdzie o wypadki i zabrudzenia nietrudno.