Jak samodzielnie pomalować dom?

Malowanie ścian w domu, jeśli są gładkie i w dobrym stanie, nie jest zadaniem bardzo trudnym i wielu malarzy amatorów ochoczo chwyta za pędzel. Malowanie elewacji zdaje się być przedsięwzięciem dużo trudniejszym. Jeśli dobrze je zaplanujemy, na pewno nam się uda. Co należy zrobić?

Od czego trzeba zacząć?

Zanim zaplanujemy zakupy związane z odnawianiem elewacji, musimy ocenić stan podłoża, które chcemy odnowić.Należy więc znaleźć i usunąć przyczynę uszkodzeń i wad. Farby elewacyjne będą się dobrze trzymać tylko na odpowiednio przygotowanej powierzchni, a ich wybór jest zależny także od tego, jakim tynkiem pokryta jest elewacja. Niewielkie rysy wystarczy pomalować farbami elewacyjnymi o dużej elastyczności. Szersze niż rysy tynkarskie są pęknięcia, czyli rysy w podłożu. Musimy je delikatnie poszerzyć, dobrze oczyścić, zagruntować i wypełnić zaprawą wyrównującą.Na naprawioną powierzchnię nakładamy cienką warstwę tynku i farbę elewacyjną. Rysy konstrukcyjne związane są na przykład z osiadaniem budynku i nie da się ich w żaden sposób zahamować, a zanim pomalujemy ścianę, przyczynę ich występowania trzeba usunąć. Osypujący się tynk trzeba pokryć preparatami gruntującymi, które wzmacniają powierzchniowo. Jeśli tynk jest odparzony, trzeba odkuć takie zniszczone fragmenty, oczyścić i zagruntować powstałe zagłębienie i wypełnić je odpowiednią zaprawą wyrównawczą.Naloty związane z występowaniem mikroorganizmów (pleśnie, agi i mchy) usuwamy przy użyciu gotowych preparatów je zwalczających, zwanych biocydami.

Inne publikacje  Jakie kolory są ciepłe a jakie zimne

Którą farbę elewacyjną wybrać?

Najpopularniejszymi farbami elewacyjnymi są farby akrylowe i silikonowe, którymi możemy malować podłoże organiczne i mineralne. Farby akrylowe cechują się niską paroprzepuszczalnością, dobrze chronią cokoły i podmurówki przed wpływem wilgoci. Farby silikonowe chronią przed wnikaniem wody i mają dobrą paroprzepuszczalność. Niektóre z tych farb mają także zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że w czasie deszczu spływające krople wiążą brud, który się zmywa.

Występują także farby cementowe, wapienne i silikatowe, które można nakładać na czyste tynki mineralne. Farby te są odporne na działanie mikroorganizmów. Cechuje je także dobra paroprzepuszczalność, więc nie zatrzymują pochłoniętej przez ścianę wilgoci.

Jak malować ściany?

Malowanie elewacji najlepiej zaplanować na ciepły i słoneczny dzień. Pamiętajmy, że nie może być zimno, gdyż tynk nie wyschnie, ale też zbyt gorąco, gdyż będzie wysychał zbyt szybko i powstaną nierówności. Przed rozpoczęciem prac musimy zabezpieczyć otoczenie domu przez zachlapaniem. Farbę trzeba dobrze wymieszać, najlepiej wiertarką z mieszadłem. Pociągnięcia wałka lub pędzla powinny być na przemian pionowe, poziome i skośne, co zapewni jednolitość kolorystyczną elewacji. Trzeba nanieść dwie warstwy farby, a w przypadku farb wapiennych, nawet trzy. Do malowania będziemy potrzebować przestawnego rusztowania lub długiej drabiny, szczotki do oczyszczenia elewacji, pędzla ławkowca do gruntowania ścian, wałka z wymiennymi rolkami i wysięgnikiem teleskopowym, a także wiaderka z kratką do odsączania nadmiaru farby z wałka.

Inne publikacje  Pożądane cechy farby elewacyjnej

Jeśli dobrze zaplanujemy malowanie i wykonamy je starannie, na pewno nam się uda i odnowimy elewację. Piękny dom wynagrodzi nam trudy pracy. Nic nie cieszy tak jak możliwość oglądania dzieła, które sami stworzyliśmy.