Jak prawidłowo dobrać tynk zewnętrzny

Prawidłowo wykończona elewacja nie tylko wygląda ładnie i estetycznie, ale także ochrania mury naszego domu przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych. Do wykończania ścian budynków służą tynki zewnętrzne. Dostępne są w kilku rodzajach, różniących się od siebie niektórymi właściwościami oraz sposobem nakładania. Poniższy przegląd ułatwi Ci wybór tynku odpowiedniego dla Twoich ścian.

Na co zwracać uwagę przy wyborze tynku zewnętrznego?

Przy wyborze tynku na elewację powinieneś zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników.  Nie bez znaczenia jest położenie budynku – te umiejscowione w większych miastach i przy ruchliwych ulicach będą bardziej narażone na zanieczyszczenia. Domy znajdujące się natomiast w okolicach lasów czy wody są natomiast bardziej podatne na korozję biologiczną. Istotny jest także wiek budynku oraz to, czy tynk jest kładziony jako warstwa wykończeniowa podczas ocieplania budynku.

Tynki tradycyjne

Nie posiadają żadnych dodatkowych właściwości, dzięki czemu zaliczane są do tych najtańszych. Wśród tynków tradycyjnych wyróżniamy tynki cementowe i cementowo-wapienne. Cementowy jest trudniejszy w wyrabianiu niż tynk cementowo-wapienny, ale za to jest bardziej wodoszczelny. Szybko twardnieje i trudniej się go nakłada. Tynk cementowo-wapienny ma większą paroprzepuszczalność i jest odporny na korozję biologiczną. Dostaniemy je w sklepie w postaci suchego proszku, który musimy rozrobić w odpowiednich proporcjach z wodą.

Inne publikacje  Jak nakładać tynk mozaikowy?

Tynki podkładowe i wygładzające

Tynki podkładowe są stosowane w celu wyrównania powierzchni ścian zewnętrznych jeszcze przed właściwym tynkowaniem. Niestety nie są tak gładkie po nałożeniu jak tynki tradycyjne. Tynki wygładzające natomiast charakteryzują się drobnoziarnistością. Nakłada się je na tynki podkładowe i stanowią bardzo dobre podłoże dla tynków dekoracyjnych.

Tynki cienkowarstwowe

Wykorzystuje się je przy okazji ocieplania domów. Zabezpieczają one, w zależności od metody ocieplania, płyty styropianu lub wełnę mineralną. Tynki cienkowarstwowe nie tylko ładnie się prezentują, ale także chronią przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Ten rodzaj tynków dostępny jest w różnych wersjach: jako tynki mineralne, żywiczne, sylikonowe i krzemianowe. Wszystkie te rodzaje przepuszczają parę wodną, dzięki czemu ściany mogą „oddychać”. Charakteryzują się również odpornością na deszcz.

Odpowiednio dobrany tynk to inwestycja na długie lata. Przy jego wyborze powinniśmy kierować się nie tylko kwestią finansową – tynk powinien cieszyć oko swoim wyglądem, chronić ściany naszego domu oraz charakteryzować się dużą trwałością.

Related Posts

Inne publikacje  Klej termotopliwy w laskach – alternatywa dla zwykłego kleju