Jak nakładać tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy to połączenie drobnego kruszywa i masy żywicznej. Można go nakładać na ściany wewnętrzne oraz na elewacje zewnętrzne. Daje bardzo ciekawe efekty dekoracyjne, ale jest również odporny na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

 

Jakie powierzchnie są odpowiednie do nakładania tynku mozaikowego?

 

Tak naprawdę tynk mozaikowy jest bardzo uniwersalny i można go stosować w wielu miejscach. Dobrze utrzymuje się na powierzchniach gipsowych, kartonowo-gipsowych, betonowych, a także na zaprawach cementowych czy cementowo-wapiennych. Zawsze jednak bardzo istotne jest odpowiednie oczyszczenie powierzchni, na którą chcemy go nakładać.

Dekoracje i wykończenia wykonane za pomocą tynku mozaikowego można stosować na fragmentach lub na całych ścianach, na podmurówkach, gzymsach, cokołach itp.

 

Tynk mozaikowy jest odmianą akrylowego, jednak zamiast dwóch, zawiera jedno kruszywo. Może być ono naturalne lub barwione i od tego właśnie zależy kolor tynku. Kiedy nakładamy go na ścianę powstaje efektowny wzór.

 

Jak przygotować powierzchnię do nakładania tynku mozaikowego?

 

Powierzchnia, na którą będziemy nakładać tynk mozaikowy powinna być dobrze oczyszczona oraz sucha. Należy zadbać również o to, żeby była gładka, bo dzięki temu zużyjemy mniej materiału. Czyli w razie potrzeby stosujemy podkład wyrównujący, dzięki któremu zaszpachlujemy też ewentualne pęknięcia. Kolejny krok to zastosowanie gruntu. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby wybrać preparat specjalnie pod tynk mozaikowy. Potem pozwólmy mu dobrze wyschnąć.

Inne publikacje  Gdzie można stosować kleje na gorąco?

Handwerk

Jak nakładać tynk mozaikowy?

 

Bardzo istotne jest to, by tynk mozaikowy nakładany był w odpowiedniej temperaturze – nie niższej niż 5oC oraz nie wyższej niż 25oC. Unikajmy również pracy w pełnym słońcu, bo wówczas materiał do tynkowa będzie zbyt szybko wysychał. Dobrej jakości tynk znajdziemy na http://www.profesjonalnefarby.pl/farby/produkty/p/1158/tynk-mozaikowy

Kolejny krok to przygotowanie narzędzi – kielni i pacy. Oczywiście jeśli prace wykonywane są w pomieszczeniach, wówczas podłogę trzeba zabezpieczyć folią.

 

Zanim zaczniemy aplikować tynk mozaikowy trzeba dokładnie wymieszać zakupioną masę. Przyda się do tego wiertarka z odpowiednią końcówką. Porcje masy tynkowej przenosimy za pomocą kielni na pacę i nakładamy na kolejne fragmenty ściany. Wykonujemy przy tym zdecydowane ruchy pionowe lub poziome. Ważne jest to, żeby nie robić zbyt długich przerw podczas pracy, bo połączenia pomiędzy poszczególnymi fragmentami będą niewidoczne tylko wtedy, gdy masa tynkowa nie zacznie jeszcze wysychać.

Warto pamiętać o tym, że ostateczny kolor tynku mozaikowego otrzymamy po upływie kilkunastu godzi. Chodzi o to, że żywica pełniąca rolę spoiwa jest na początku biała, a dopiero po aplikacji na ścianę staje się bezbarwna.

Samodzielne nakładanie tynku mozaikowego nie jest ani bardzo trudne, ani drogie. Jeśli więc komuś podoba się takie rozwiązanie, to bez większego problemu można je zastosować. Tym bardziej, że charakteryzuje się ono wysoką odpornością na uderzenia oraz czyszczenie, dobrą elastycznością, a także niewielkim stopniem nasiąkania wodą. Wszystko to jest szczególnie istotne, jeśli stosujemy tynk mozaikowy na elewacjach zewnętrznych.

Inne publikacje  Klej termotopliwy w laskach – alternatywa dla zwykłego kleju