Jak chronić podłogę matami podłogowymi?

mata podłogowa

Kiedy urządzamy nasze nowe biuro, kładziemy nacisk głównie na aspekty związane z jego funkcjonalnością oraz estetyką. Nie zawsze natomiast przykładamy wystarczającą wagę do zagadnienia konserwacji podłóg – co może nas dużo kosztować.

 

Jak dbać o podłogę w biurze?

 

Niezależnie od tego, czy podłogi w naszym biurze są drewniane, czy wyłożone laminowanymi panelami, wymagają oczywiście pielęgnacji. Im więcej uwagi im poświęcamy, tym większa może się okazać nasza frustracja, gdy dostrzeżemy, że na podłodze pojawiły się rysy, pęknięcia czy inne uszkodzenia. Prędzej czy później wpadamy na pomysł zakupu past pielęgnacyjnych i wosków, ale one także nie do końca zdają egzamin: ubytki podłogowe wcale się znacząco nie redukują, a nawet wręcz przeciwnie: wciąż wykwitają nowe. Na dłuższą metę żaden właściciel firmy nie może sobie na coś takiego pozwolić – porysowana i popękana podłoga kiepsko świadczy o samym przedsiębiorstwie. Z kolei koszty remontu będą nas niewątpliwie martwić i przytłaczać. Aby tego wszystkiego uniknąć, warto zainwestować w nowoczesne maty podłogowe.

Maty takie wykonuje się obecnie z tworzyw sztucznych. Najczęściej bywają przezroczyste, co stanowi dla nas duże ułatwienie, jeżeli decydujemy się na ich zakup już po dokonaniu aranżacji danego wnętrza. Maty fabrykowane są często z materiałów dość zaskakujących: np. jeden z producentów wykorzystuje do ich pozyskiwania surowce używane przeważnie do wyrobu opakowań spożywczych (butelek, pudełek czy naczyń na żywność). Owe niecodzienne materiały zapewniają ponadprzeciętną ochronę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami podłóg, a jednocześnie przyczyniają się do dużej wytrzymałości samych mat.

Inne publikacje  Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w salonie?

 

Jakie jest zastosowanie mat podłogowych?

 

W warunkach pracy biurowej maty sprawdzają się idealnie jako podkładka pod obrotowe fotele na kółkach. Sprzęty te okazują się głównymi „winowajcami” zniszczeń w obrębie podłogi: wmontowane w nie kółeczka nieustannie jeżdżą po drewnie czy laminowanych panelach, co skutkuje szybkimi ubytkami podłogowymi. Odpowiednia mata redukuje ten problem właściwie do zera: stanowiąc barierę ochronną między fotelem, a podłogą, zapobiega zniszczeniu tej ostatniej. Producentom udało się rozwiązać również inny biurowy kłopot: dzięki specjalnej powierzchni antypoślizgowej zapobiega się samoczynnemu przemieszczaniu maty wskutek kontaktu z fotelem, a zawijanie się rogów zostaje zahamowane poprzez ich pomysłowe zaokrąglenie. Te innowacje w sposób istotny podnoszą komfort użytkowania opisywanych mat, czyniąc z nich produkty zdecydowanie godne polecenia.

Drugi istotny wariant mat podłogowych to maty i wycieraczki wejściowe – zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Wpływają one nie tylko na bardziej higieniczne użytkowanie biurowej przestrzeni (zanieczyszczenia z zewnątrz zatrzymują się na powierzchni maty, nie przedostając się do samego pomieszczenia), ale również podnoszą walor estetyczny naszego obiektu – a to dzięki eleganckim odcieniom czerni i szarości, w jakich są produkowane.