Gdzie można stosować kleje na gorąco?

Kleje na gorąco to uniwersalne substancje klejące, które stosuje się zarówno w warunkach domowych, jak i w przemyśle. Pierwsze kleje pojawiły się ponad trzy tysiące lat temu, więc już nasi przodkowie nie wyobrażali sobie życia bez spoiwa. Dzisiejsze kleje pozwalają na łączenie ze sobą przedmiotów i zastępują zgrzewy punktowe i nitowanie.

Czym są kleje na gorąco?

Klej termotopliwy to jednoskładnikowy klej poliuretanowy, który utwardza się za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Kleje na gorąco nakłada się, gdy są w stanie płynnym, więc trzeba je rozpuścić, nagrzewając do temperatury około 150˚C. Po nałożeniu spoiwo szybko się ochładza, więc klejone powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie, mocno dociskając. Ponadto, należy pamiętać, że ich składnikiem są poliamidy, więc przechowując je, należy bezwzględnie chronić je przed wilgocią.

Zastosowanie klejów na gorąco w przemyśle meblowym

Spoiwa hot melt są powszechnie stosowane w stolarniach, gdyż mocno i trwale łączą różne powierzchnie. Za pomocą klejów na gorąco przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Służą także jako masy zalewowe do otworów po sękach, a wypełnione nimi braki w drewnie są elastyczne i wytrzymałe. Nakłada się je za pomocą pistoletów do kleju termotopliwego, gdy klei się małe powierzchnie. Kiedy potrzebna jest większa ilość kleju, nakłada się go za pomocą ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach.

Inne publikacje  Jak dobrze wyposażyć warsztat

Czy kleje na gorąco warto mieć w domu?

W komplecie z laskami kleju termotopliwego musimy kupić odpowiednie narzędzie grzewcze. Kleje tego typu na użytek domowy kupuje się w laskach, które wprowadza się do dostosowanego do nich pistoletu, który podłączamy do prądu. Klej trzeba porządnie rozgrzać, a gdy osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Za pomocą tego typu kleju skleimy zepsute zabawki, podkleimy karton. Kleje na gorąco wykorzystamy do prac naprawczych, majsterkowania, a także realizacji hobby (na przykład produkcji kartek czy ozdabiania przedmiotów). Doskonale sprawdzą się, gdy odklei się listwa przypodłogowa lub inny element wyposażania. Użyjemy go także wtedy, gdy będziemy składać meble. Klej termotopliwy jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego, więc bez obaw możemy go użyć do klejenia połamanych dziecięcych zabawek, gdyż nie wydzielają szkodliwych oparów. Kleje na gorąco mają wiele zalet i są bardzo uniwersalne, więc będziemy ich używać do łączenia ze sobą różnych elementów. Może odkryjemy w sobie artystyczne zapędy i zaczniemy tworzyć małe dzieła sztuki.