Gdy dziecko boi się ciemności – lampy wtykowe

Nasze dziecko do tej pory spało grzecznie, spokojnie i nie sprawiało żadnych kłopotów. Niestety te piękne czasy się skończyły. W ostatnim czasie nasze maleństwo coraz częściej budzi się krzykiem lub przybiega do nas z płaczem, a potem opowiada, że pod łóżkiem czeka na niego potwór. Nie mamy się, czym martwić, takie zachowanie jest normalne na pewnym etapie rozwoju. Warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie, które pomoże rozprawić się z lękiem przed ciemnością.

Małe dzieci często boją się ciemności. Lęk ten pojawia się z reguły w okolicach trzeciego lub czwartego roku życia, a jego przyczyną jest wyobraźnie malucha. Dzieciom może wydawać się, że pod łóżkiem lub w szafie czai się potwór, a różne hałasy mogą potęgować te obawy. W takiej sytuacji najlepiej zadbać o odpowiednie oświetlenie. Powinno ono odpowiednio rozjaśnić pokój, ale być na tyle rozproszone, że można je zostawić na całą noc.

 

Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności?

Z dzieckiem, które boi się ciemności należy postępować delikatnie. Nie należy go wyśmiewać tylko spokojnie wytłumaczyć, że to jest normalne iż odczuwa jakiś lęk. Warto cały czas z nim rozmawiać i próbować oswoić się ze strachem, a w ostateczności go pokona. Kategorycznie nie powinno się zwalczać lęku na siłę. Pod żadnym pozorem nie zamykajmy dziecka w ciemnym pomieszczeniu, ponieważ osiągniemy skutek odwrotny od zamierzonego. Lepiej kupić lampkę wtykową, która nie będzie razić go w oczy. Początkowo zostawiajmy dziecku lampkę na całą noc, a po jakimś czasie starajmy się ją wyciągać z kontaktu, gdy zaśnie. Jeżeli będzie się budzić i wpadać w panikę, że nie ma światła to znaczy, że jeszcze nie nadszedł moment na gaszenie światła. Warto dać dziecku czas, kiedyś nadejdzie moment, że będzie gotowe na spanie po ciemku, ale będzie to w odpowiednik czasie.

Inne publikacje  Ceny zestawów sztućców

 

Dlaczego warto zdecydować się na lampki wtykowe?

Lampki wtykowe, czyli przenośna forma urządzenia jest doskonałym sposobem na radzenie sobie z lękiem dziecka. Wystarczy ją włożyć do gniazdka i od razu pojawia się światło w odpowiednim miejscu. Dzięki takiemu oświetleniu możemy poczytać bajki dziecku, a gdy będzie już smacznie spało, wyjmiemy urządzenie i zabierzemy je ze sobą, żeby nie zakłócało snu naszej pociechy. Lampki wtykowe są o wiele lepsze niż inne modele. Są małe, więc możemy mieć je przy sobie w każdej chwili i nie martwić się o ataki lęku w trakcie wyjazdów. Lampka wtykowa zmieści się w torebce, więc może je zabierać nawet w najdalsze podróże. Światło emitowane przez nie jest bardzo delikatne i może się świecić przez całą noc. To sprawia, że lampka wtykowa zyskuje znaczną przewagę nad innymi, które lepiej gasić, gdy dziecko zaśnie.

 

Z lękiem przed ciemnością najlepiej radzić sobie etapami. Na początku zostawiamy dziecku lampkę na noc, z dopiero z czasem ją wyłączamy. Musimy jednak pamiętać, że w nowym miejscu lęk może powrócić. Dlatego najlepszym wyborem będzie lampka wtykowa, którą możemy wozić ze sobą, a jej światło jest na tyle delikatnie, że może się świecić przez całą noc.