Farby zewnętrzne a wewnętrzne

Od czasu do czasu chcemy odnowić swoje mieszkanie. Nawet bardzo dbając o czystość ścian, na odbarwienia i plamy na suficie mamy mniejszy wpływ. Palenie papierosów, wilgotność powietrza czy gorące opary w kuchni powodują powstawanie zażółceń i utratę pierwotnego koloru. Zdecydowanie rzadziej, ale także elewacje domu wymagają odświeżenia.

Nowy kolor – nowy dom

Najczęściej wybór produktów do malowania ścian, zarówno wewnętrznych co zewnętrznych, zaczynamy od zadecydowania o kolorze. Właściwie wszystkie rodzaje farb są produkowane w ogromnej palecie barw. Można wybrać produkt w jednym z gotowych kolorów albo zdecydować się na skorzystanie z mieszalnika i uzyskać kolor jedyny w swoim rodzaju, idealnie pasujący w gust domowników. Tak więc wybór koloru możemy sobie zostawić na sam koniec, a zacząć od doboru preparatu w zależności od jego właściwości i naszych potrzeb.

W środku czy na zewnątrz?

Na rynku jest ogromna ilość farb. Pierwszym kryterium wyboru jest miejsce, które chcemy malować. Farby zewnętrzne, elewacyjne lub do pomalowania elementów architektury ogrodowej muszą być przede wszystkim odporne na wodę i blaknięcie kolorów pod wpływem promieniowania UV. Bywa, że elewacja silnie nasłoneczniana, nie tyle blednie, ile zmienia odcień. Może się zdarzyć, że ciepły beż po jakimś czasie zyskuje różową poświatę. Tak bywa, jeśli przy tworzeniu ciepłego odcienia użyto dodatku barwnika czerwonego.

Inne publikacje  Jakie kolory są ciepłe a jakie zimne

Farby zewnętrzne powinny tworzyć elastyczną powierzchnię, by praca murów nie powodowała pęknięć i rys. Ważne także, by powstała na ścianach zewnętrzna powłoka była szczelna, bo ewentualne, nawet niewielkie otworki mogą przyjmować wodę i tynk będzie nietrwały.
Farby do wnętrz muszą spełniać  trochę inne oczekiwania. Te do kuchni i łazienki powinny być wodoodporne, ale w nieco inny sposób niż zewnętrzne, bo w pomieszczeniach dłużej utrzymuje się wilgotne powietrze. Warto wybrać farby dedykowane do tych pomieszczeń. Malując ściany w korytarzach i pokojach dziecięcych, dobrze jest dobrać produkty odporne na zabrudzenia, a że w takich miejscach i tak nie uda się zabrudzeń uniknąć, ważne jest, by pomalowane ściany można było wyszorować. Produkty do odnawiania wnętrz powinny być wodorozcieńczalne, gdyż zarówno podczas nakładania co wysychania, nie będą uwalniały substancji o przykrych zapachach czy toksycznych. Istnieją także farby antyalergiczne, pozbawione składników, które mogą uczulać.

Czasem amatorzy samodzielnego malowania domu zastanawiają się czy farby zewnętrznej można użyć w środku i na odwrót. Kupowanie jednego rodzaju farby elewacyjnej i do ścian w pomieszczeniach jest na pewno nieekonomiczne, gdyż preparaty do stosowania na zewnątrz są droższe. Niemniej można użyć farby zewnętrznej w środku, pod warunkiem, że będzie to farba na bazie wody, a nie rozpuszczalników organicznych, bo te bywają szkodliwe. Trzeba również się upewnić czy farba fasadowa nie utworzy powierzchni nie przepuszczającej pary wodnej, bo dla zdrowia domowników ważne jest, by ściany oddychały.