Farba jako sposób walki z korozją

Metolowe elementy w naszym domu szybko rdzewieją? Największe próbie poddawane są przedmioty umieszczone na zewnątrz domu, w szczególności dach. Teraz nie stanowi to już problemu. Istnieje tajna broń, która pomoże nam wygrać walkę z rdzą. Wykorzystanie wysokiej jakości farb antykorozyjnych, może całkowicie pokonać rdzę.

Jakie są przyczyny korozji?

Stal ulega korozji pod wpływem zmieniających się czynników atmosferycznych (procesów chemicznych i elektrochemicznych), promieniowania UV itp. Znaczenie wpływa to na trwałość metalowych konstrukcji, dlatego powinniśmy je od samego początku zabezpieczyć.

Jak zapobiegać korozji?

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu korozji jest regularne dbanie o stan techniczny metalowych elementów poprzez pokrywanie ich farbami o właściwościach antykorozyjnych. Farby antykorozyjne tworzą trwałą, odporną na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne powłokę. Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni i nałożenie farby.Farba

Jakie są rodzaje farb antykorozyjnych?

Producenci oferują cztery podstawowe rodzaje farb antykorozyjnych. Są to farby: akrylowe, alkidowe, poliuretanowe, a także epoksydowe. Czym więc różnią się poszczególne rodzaje?

Farby akrylowe

Farby akrylowe posiadają dobre właściwości antykorozyjne, ponieważ w swoim składzie zawierają żywice akrylowe. Ten rodzaj farb wykazuje dużą odporność na czynniki atmosferyczne, a w szczególności promieniowanie UV. Są dobrym zabezpieczeniem przed korozją. Dodatkowym ich atutem są walory estetyczne.

Inne publikacje  Jak nakładać tynk mozaikowy?

Farby alkidowe

Farby alkidowe od niedawna cieszą się większą wytrzymałością. Do tej pory były uznawane za nietrwałe i kruche.  Z tego względu głównie wykorzystywane były, jako farby gruntowe. Ich receptura została jednak zmieniona, do niektórych rodzajów farb alkidowych zaczęto dodawać steryny, bądź akrylany. Wpływa to na znaczne podniesienie ich właściwości antykorozyjnych.

Farby poliuretanowe

Farby poliuretanowe są szczególnie zalecane do elementów metalowych (takich jak mosty, rurociągi itp.) Są niezwykle odporne na nawet bardzo złe warunki atmosferyczne. Mogą mieć kilka zastosowań: jako farby podkładowe, międzywarstwowe, ale najczęściej jako farby nawierzchniowe.

Farby epoksydowe

Najczęściej wykorzystywane farby antykorozyjne, to farby epoksydowe.  Jest to doskonały środek ochronny dla przedmiotów metalowych. Są odporne na wilgoć, niskie temperatury, promieniowanie UV, ale również na większość olejów i rozpuszczalników. Farby te są powszechnie stosowane w przemyśle, jak również w gospodarstwach domowych.

Walory estetyczne

Farby antykorozyjne mają na celu zabezpieczenie elementów metalowych przed niszczeniem i powstawaniem niemile widzianej rdzy. Odpowiednio dobrane mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny w naszym domu. Farby antykorozyjne dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Zastosowanie farb antykorozyjnych wysokiej jakości, nie tylko ozdobi nasz dom, ale sprawi, że zmniejszy się częstotliwość odnawiania poszczególnych elementów.