Elektryczne suszarki do rąk – typy i rodzaje

Przepisy higieniczne wymuszają stosowanie w miejscach publicznych suszarek do rąk. Można je jedynie zastąpić ręcznikami papierowymi. Ręczniki z tkanin odeszły do lamusa, bo szybko stają się wilgotne, a to najlepsze środowisko dla bakterii, które bardzo łatwo przenoszą się z rąk do rąk. Jaką suszarkę wybrać, by użytkownicy korzystali z nich łatwo i chętnie?

Czy to się opłaca?

Firmy, w których pracują dziesiątki, a czasem setki dziesiątek osób (korporacje, przedsiębiorstwa produkcyjne) muszą mieć przygotowane i zorganizowane toalety, uwzględniające dużą ilość użytkowników. Niektóre miejsca, jak choćby zakłady produkujące żywność i przetwory, są zobligowane do zapewnienia szczególnie higienicznych, zgodnych z przepisami sanitarnymi toalet. Także szkoły, restauracje i inne lokale i instytucje publiczne mają obowiązek do utrzymywania toalet w czystości, z zachowaniem najwyższego stopnia higieny. Wszędzie tam, gdzie jest ciepło i panuje wilgoć, w bardzo krótkim czasie namnażają się bakterie, które szybko stanowią zagrożenie dla użytkowników.
We wszystkich tych miejscach muszą być zainstalowane podajniki ręczników papierowych albo elektryczne suszarki do rąk. Wybór urządzenia w dużej mierze zależy od ilości potencjalnych użytkowników oraz zwykłej finansowej kalkulacji. Suszarki potrzebują prądu, ale podajniki papieru wymagają częstego uzupełniania zasobników, sprzątania i wyrzucania zużytych ręczników, a takie czynności wymuszają zatrudnienie osoby sprzątającej. Tam, gdzie z toalet korzysta wiele osób ekonomiczniejsze wydaje się zamontowanie urządzeń elektrycznych.

typowa suszarka do rąk
Typowa suszarka do rąk

I znów trzeba kalkulować

Na rynku są dwa typy suszarek do rąk: montowane na ścianie i wolnostojące. Najczęściej wybierane są urządzenia wiszące, bo są tańsze. Suszarki ścienne są zrobione z plastiku albo stali nierdzewnej. Plastikową obudowę łatwiej utrzymać w czystości, ale też jest mniej trwała niż metalowa. Na cenę suszarki wpływa także moc silnika – im większa, tym droższe jest urządzenie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że te o dużej mocy są uruchamiane na kilkanaście sekund, a wysuszenie rąk pod słabszą trwa nie krócej niż 30 sekund. Poszukując suszarek, trzeba także porównać długość gwarancji oferowanej przez producenta oraz ocenić dostępność najbliższego serwisu. Suszarki, zupełnie jak klimatyzacja w samochodzie, może być samoistnym źródłem skażenia, bo wraz z powietrzem do urządzenia zasysany jest kurz czyli bakterie i roztocza, które w rozgrzanym urządzeniu szybko się mnożą. Dbając o higienę w miejscu pracy, suszarki trzeba codziennie czyścić, stosując płyny bakteriobójcze. Suszarkom, jak wszystkim elektrycznym urządzeniom, raz na jakiś czas trzeba zrobić przegląd techniczny.
Suszarki do rąk są już standardowym wyposażeniem toalet. Dostępne są w wielu kształtach i kolorach, więc nietrudno wybrać takie, które będą stylowym elementem wyposażenia. Bo toaleta publiczna także może być pięknym wnętrzem.