DIY – co to znaczy o kiedy się przydaje?

DIY to skrót od angielskiego wyrażenia „Do It Youself”, czyli po polsku „Zrób to sam”. Starsi czytelnicy pamiętają zapewne kultowy program Adama Słodowego pod tym samym tytułem, który uczył, jak w ponurej rzeczywistości PRLu z kawałka drutu, pustych pudełek po kremach i zapałkach zrobić oryginalną zabawkę, czy urządzenie domowego użytku. Dziś idea DIY bardziej kieruje się w stronę wykonywania różnych prac i napraw domowych samodzielnie, choć tworzenie oryginalnych i przydatnych przedmiotów również ją obejmuje, więc możemy Pana Adama uważać za pioniera kierunku w Polsce.

Co można i należy wykonać samemu?

Chcący może wszystko. Zaopatrzeni w klej możemy samodzielnie reperować, zaopatrzeni w farbę malować – wszystko zaczyna się na chęciach. Za niewielkie pieniądze kupimy sprzęt, który będzie nam niezbędny i sprawi, że nawet remont wykonamy sami nie mówiąc już o ozdobach choinkowych i drewnianych donicach w ogrodzie. Współczesne markety budowlane są doskonale wyposażone i teraz należy już tylko wybrać się na zakupy, by zaopatrzyć nasz domowy warsztat – a o tym, czy warsztat będzie nam potrzebny już za chwilę, kilka linijek dalej.

Co musi się znaleźć w naszym warsztacie?

Zakładamy, że narzędzia typu młotek, pędzel i piłkę do drewna ma każdy. Z podstawowego wyposażenia przydadzą się jeszcze śrubokręty, cążki i obcęgi, pilniki, papier ścierny, a także śruby z nakrętkami. Pierwszym naszym nabytkiem powinien być pistolet i kilka lasek kleju na gorąco – dlaczego akurat klej? Po pierwsze dlatego, że współczesne kleje pozwalają uniknąć wiercenia lub wbijania gwoździ, które niszczą powierzchnię, a są w stanie osiągnąć podobną siłę ścisku. Po drugiego dlatego, ze wspomniany wyżej klej termotopliwy pozwala łączyć ze sobą najróżniejsze materiały bez widocznego śladu spoiwa.

Inne publikacje  Farba jako sposób walki z korozją

Czy malowanie to tylko pędzel?

Oczywiście, że nie. Żeby wykonać profesjonalne odświeżenie któregoś z pomieszczeń musimy zacząć od zabezpieczenia mebli, których nie da się wynieść oraz podłóg. Dla płaskich powierzchni najlepszym sposobem będzie wyłożenie ich tekturą łączoną ze sobą na końcach za pomocą kleju. Do tego papierowa taśma, którą obkleimy kontakty, lampy i inne elementy na ścianach czy w rogach. Teraz sprzęt – wałki malarskie różnych szerokości, ociekacze do nich, folia malarska i folia klejąca tzw. stretch, rozpuszczalnik, woda i różnego rozmiaru pędzle.

Czy DIY to tylko naprawianie i remontowanie?

Kilka linijek wyżej była mowa o warsztacie i czy jest nam potrzebny do własnego DIY? Wszystko zależy od skali, jaką chcemy osiągnąć – jeśli traktujemy to jako chwilowe hobby, to nie porzucajmy tego, lecz powolutku podejmujmy się coraz większych wyzwań. Jeśli od razu nasiąknęliśmy ideą „samodzielności”, to jak najbardziej szykujmy warsztat! Dla bardziej kreatywnych proponujemy zabawy z klejem. Dlaczego z klejem? Bo za pomocą pistoletu i kleju termotopliwego wykonamy wspaniałą szopkę bożonarodzeniową, efektowne ramki na zdjęcia, abażury, a nawet drewniane kwietniki do ogrodu.

Więcej o klejach dowiesz się tutaj: https://www.buehnen.pl/kleje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *