Czym się różni malowanie drewna od lakierowania?

Drewno jest naturalnym i pięknym materiałem, więc ma wielu zwolenników, którzy chętnie odnawiają stare podłogi czy meble. Jakiego środka do tego użyć? Lepiej kupić farbę, olej, pastę czy lakier do drewna? Wciąż najpopularniejsze jest lakierowanie. Jak je zrobić, by podłoga wyglądała pięknie? A jak się zabrać za malowanie drewna?

Jak odnowić drewnianą podłogę?

Jeśli chcemy odnowić drewnianą podłogę, lepiej użyć lakieru do drewna, który utworzy mocną i odporną na zniszczenia powłokę. Przed lakierowaniem całą podłogę trzeba dokładnie wyszlifować, by pozbyć się starej warstwy wykończeniowej i zlikwidować zabrudzenia i mniejsze uszkodzenia. Nową podłogę należy oczyścić z kurzu i innych elementów, które mogą być widoczne pod warstwą lakieru. Stare deski szlifujemy za pomocą szlifierki taśmowej, do której przymocowuje się papier ścierny. Grubość papieru zależy od stanu podłogi – im bardziej jest zniszczona, tym większa granulacja papieru. Szlifowanie zaczynamy od papieru wielkości 24-36, a na koniec używamy papier nr 100-120. Dobrze dobierzmy grubość papieru, gdyż źle dobrany może zostawić rysy na podłodze. Tak przygotowane podłoże jest gotowe na przyjęcie lakieru do drewna. Przed lakierowaniem sprawdźmy, czy gwoździe podłogowe są dobrze przybite, a drewno całkowicie gładkie. Lakier do drewna może być wodorozcieńczalny lub rozpuszczalnikowy. W sklepach znajdziemy produkty jedno- lub dwuskładnikowe: lakiery poliuretanowe, akrylowo-poliuretanowe, akrylowo–uretanowe itp. Lakiery wieloskładnikowe trzeba dobrze dokładnie wymieszać przed użyciem, by składniki dobrze się połączyły, co gwarantuje, iż tworzona przez nie powierzchnia będzie idealnie gładka i mocna.

Inne publikacje  Jak zabezpieczyć drewno przed zimnem i wilgocią?

Kiedy decydować się na malowanie drewna?

Na malowanie drewna zazwyczaj decydują się osoby, które chcą zakryć usłojenie drewna. Farba do drewna zupełnie kryje naturalny rysunek słojów. Świetnie sprawdzi się, gdy mebel jest stary i podkreślanie struktury drewna nie będzie efektowne lub wtedy, gdy chcemy, aby był jednolicie kolorowy. Przed malowaniem meble musimy odpowiednio przygotować, czyli porządnie je umyć i zmatowić. Starą farbę i lakier do drewna usuniemy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli warstwa lakieru jest cienka, lepiej szlifować bardzo delikatnie, by nie zniszczyć drewna. Na powierzchni drewna nie może bowiem zostać nawet mały fragment zdzieranej powłoki. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Przed malowaniem ponownie szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym. Uzyskamy matową powierzchnię, na którą łatwiej nakłada się farbę. Do malowania drewna używamy trwałych i dobrze kryjących farb, które tworzą elastyczne i odporne na uszkodzenia powłoki.
Własnoręcznie odnowione meble są oryginalne i piękne. Malowanie drewna nie jest trudne, a wystarczą dobre chęci, zapał wolny czas i dobrej jakości farby. W przypadku drewnianej podłogi, lepiej użyć farb rozpuszczalnikowych lub lakieru do drewna, który ochroni deski i podkreśli ich urodę