Czy żarówki LED są ekologiczne?

W sklepach elektrycznych coraz trudniej znaleźć typowe żarówki wolframowskie, gdyż zastępują je żarówki LED, które są bezawaryjne i tanie w eksploatacji. Ponadto, ich używanie jest znacznie korzystniejsze dla środowiska naturalnego. Lampy LED, dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, przyczyniają się bowiem do ograniczenia produkcji tej energii, co wpływa na ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska spalin.

Czym są żarówki LED?

Działanie żarówek LED opiera się na zjawisku fizycznym zwanym elektroluminescencją. LED oznacza diodę emitującą światło, a dioda po podłączeniu do zasilania uzyskuje maksymalną jasność. W lampach LED kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło, które jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek. Poza tym, żarówki LED są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki. W oferowanych na rynku oprawach najczęściej stosowane są diody o mocy od 1W do 5W.

Żarówki LED nie potrzebują zbyt dużej ilość prądu przy włączeniu i zużywają mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Diody LED nie gasną nagle, ale stopniowo tracą swoją jasność. Przeciętna żywotność oświetlenia LED wynosi bowiem około 80 tysięcy godzin.

Wpływ żarówek LED na środowisko naturalne

Główną zaletą żarówek LED jest jego energooszczędny charakter, co oznacza, ze można je nazwać ekologicznymi. Dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, przyczyniają się bowiem do ograniczenia jej produkcji, dzięki czemu do środowiska naturalnego trafia mniej spalin. Obecnie około 20% energii elektrycznej produkowanej na świecie wykorzystywane jest przez oświetlenie, a po instalacji żarówek LED udział ten zmniejszy się do 10%. Żarówki LED wykorzystują bowiem 85% mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas ich użytkowania wynosi nawet do 20 lat, czyli 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Lampy LED nie zawierają rtęci, która jest szkodliwa dla życia i zdrowia. W związku z tym mogą być poddawane recyklingowi. Sklepy z oświetleniem oferują szeroki wybór żarówek LED, dzięki czemu każdy może łatwo wymienić swoje stare żarówki bez konieczności kupowania nowej lampy, gdyż ich gwinty pasują do powszechnie stosowanych oprawek. W ten sposób można nie tylko znacznie zmniejszyć wydatki na prąd, ale także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Inne publikacje  Ceny zestawów sztućców

Wszyscy musimy dbać o środowisko naturalne, by móc żyć w czystym świecie. Zrezygnujmy z tradycyjnego oświetlenia i wybierzmy żarówki LED, które nie zawierają rtęci i nie emitują promieniowania UV oraz podczerwieni.