Czy można żyć bez bejcy?

Bejcę kiedyś spotykało się jedynie w zakładach zajmujących się renowacją mebli. Obecnie wiele osób kupuje stare meble i odnawia je samodzielnie, więc bejca jest często kupowana także przez amatorów. Preparat występuje w kilku rodzajach i wielu kolorach. Dobrze oczyszczone i naprawione meble dzięki bejcy odzyskują dawny blask, a ochronna warstwa preparatu nadaje im nowe życie.

Czym jest bejca do drewna?

Bejca to wodny roztwór barwników i substancji ochronnych, który stosuje się na produkty drewniane. Ponad 90% jego składu stanowi woda, więc ma postać płynną. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki, które nakłada się na drewno. Można kupić także bejcę w proszku, którą trzeba rozmieszać w ciepłej wodzie. Bejca do drewna dobrze wnika w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Preparat jest chętnie stosowany, gdyż podkreśla piękne usłojenie drewna, ale nie odbiera mu naturalnego uroku. Poza wodną bejcą w sklepach znajdziemy także bejce rozpuszczalnikowe lub olejne. Mają one inny skład i właściwości chemiczne, ale podobne właściwości estetyczne. Bejcę dobiera się w zależności od rodzaju drewna, z którego wykonany jest mebel, który będziemy odnawiać. Ze względu na swoje właściwości drewno twarde barwi się inaczej od miękkiego, więc źle dobrana bejca do drewna nie będzie wyglądała tak dobrze, jak tego oczekujemy.

Inne publikacje  Jak chronić podłogę matami podłogowymi?

Rodzaje bejcy do drewna

Bejca przyda się nie tylko wtedy, gdy chcemy odnowić meble, ale możemy nią także pomalować schody. W takim przypadku wybierzmy preparat, który wnika głęboko w drewno i ma dużą zawartość substancji ochronnych. Sprawia to, że delikatne starcie wierzchniej warstwy nie jest widoczne, a przecież schody są intensywnie eksploatowane. Takie właściwości mają bejce olejowe i rozpuszczalnikowe. Do drewna dębowego, które jest twarde i odporne, można dobrać dowolną bejcę. Wiele mebli robi się z miękkiego drewna sosnowego, które wymaga bejcy wodnej. Jeśli chcemy olejować drewno, pod olej nałóżmy bejcę olejową, a do drewna fornirowanego wybierzmy bejcę rozpuszczalnikową, najlepiej nitrową.

Jak nakładać bejcę?

Nakładając preparat trzeba dokładnie przestrzegać zaleceń producenta odnośnie aplikacji. Powierzchnia drewniana powinna być czysta, sucha i gładka. Drewno zażywiczone i zatłuszczone należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć, a następnie starannie przeszlifować wzdłuż słoi papierem ściernym. Z wcześniej lakierowanej powierzchni trzeba dokładnie usunąć stare powłoki, całość oczyścić i zaszpachlować ubytki. Staranne przygotowanie powierzchni do aplikacji wyrobu spowoduje, że nakładanie bejcy będzie łatwiejsze, a efekt końcowy idealny.

W wielu domach wciąż stoją stare, drewniane meble. Doceńmy ich jakość i klasyczną urodę, która nigdy nie przemija. Kupmy bejcę do drewna i samodzielnie odrestaurujmy stół, krzesła lub stolik.

Inne publikacje  Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w salonie?

Related Posts