Czy lampy solarne gwarantują oszczędność?

Lampy solarne jest coraz bardziej popularne, gdyż ładnie podkreślają urodę roślin czy ciekawych detali architektonicznych. Ponadto, zapewniają wspaniałą atmosferę, gdyż miło posiedzieć w urokliwym otoczeniu. Są także gwarancją oszczędności, gdyż nie ponosimy kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej. Lampy solarne można zainstalować bez dodatkowej wiedzy technicznej, a poza tym nie musimy borykać się z uciążliwymi kablami.

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, gdyż zasila je energia słoneczna, która w ciągu dnia w ogniwie fotowoltaicznym jest przekształcana w energię elektryczną, a następnie magazynowana w akumulatorze. Kiedy zapadnie zmrok, wtedy ta energia jest oddawana, by zasilić żarówkę lampy solarnej, dzięki czemu ogród nocą rozbłyska pięknym, naturalnym światłem. Montaż lamp solarnych nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy po prostu wbić je w ziemię, zamontować na drzewie, wmurować w podjazd lub zewnętrzne schody. Lampy można przenosić z miejsca na miejsce, tworząc nowe kompozycje i dopasowywać ich umiejscowienie do naszych potrzeb. Lampy solarne nie tylko nie pobierają prądu, ale i nie wymagają wielu zabiegów konserwujących. Jeśli wybrany przez nas model będzie odporny na urazy mechaniczne oraz oddziaływanie warunków atmosferycznych, to pozostanie jedynie systematyczne oczyszczanie lampy z kurzu i zabrudzeń, które mogą ograniczać dostęp promieni słonecznych do baterii.

Inne publikacje  BHP podczas malowania pokoju

Zalety lamp solarnych

Lampy solarne są zasilane energią słoneczną, a więc źródłem odnawialnym. Oznacza to, że nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Decydując się na montaż lamp solarnych płacimy tylko za ich zakup, ponieważ energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa. W nowoczesnych lampach solarnych stosuje się obecnie energooszczędne żarówki typu LED. Zasilanie lamp bez energii elektrycznej oznacza nie tylko ograniczenie wydatków za rachunki za prąd, ale i oświetlenie najdalszych zakątków ogrodu oraz trudno dostępnych miejsc. Nie musimy także martwić się o sposób przeprowadzania kabli, ich maskowania czy zakopywania pod ziemią.

Gdzie zamontować lampy solarne?

Lampy solarne trzeba montować w miejscach, które są przez długi czas wyeksponowane na działanie światła słonecznego. W ten sposób akumulator jest ładowany przez odpowiednią ilość czasu, co gwarantuje nam nieustanne świecenie lampy przez całą noc. Problem pojawi się wtedy, gdy nie dopisze pogoda. Zdarza się to szczególnie wiosną i jesienią, gdy dni są krótsze, a na niebie goszczą deszczowe chmury. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być tradycyjne ładowanie baterii. Zimą zaś lampy solarne są wyłączane z użytku i przechowywane w pomieszczeniu w oczekiwaniu na nadejście kolejnego sezonu, ale modele odporne na ujemne temperatury możemy pozostawić w ogrodzie. Lampy solarne świecą po zmroku, a nie potrzebują do tego prądu. Dzięki temu są bardzo oszczędnym, ale i ozdobnym źródłem oświetlenia.