Czy bejca jest skuteczna?

bejcaBejca używana jest to barwienia drewna. Dzięki niej możemy podkreślić naturalny kolor drewna lub nadać mu barwę, która nie występuje w naturze (zieleń, żółć, fiolet). Bejca sprawdza się również w czasie renowacji mebli. Wówczas stosuje się kolory, które przyciemniają naturalny kolor drewna. Ale czy bejca faktycznie jest skuteczna i o czym warto wiedzieć w czasie jej używania? Oto najważniejsze informacje.

Jakie rodzaje bejcy oferują producenci?

Bejce można podzielić najogólniej na dwa rodzaje – wodne oraz spirytusowe. Bejce wodne są delikatniejsze, a co za tym idzie kolor, który nadają meblom jest jaśniejszy. Najlepiej stosować je zatem do odświeżenia koloru lub do barwienia nowych mebli i przedmiotów użytkowych. Bejca wodna nie sprawdzi się z kolei przy pracach renowacyjnych.

Bejce na bazie wody dostępne są w proszku do samodzielnego rozrobienia lub w postaci gotowej do użycia. Bejca wodna w formie proszku jest bardziej wymagająca. Przed jej nałożeniem najlepiej nawilżyć drewno ciepłą wodą, odczekać 12 godzin i wyszlifować przy pomocy papieru ściernego, o drobnych ziarnach. Taki zabieg spowoduje, że włókna drewna nie będą się unosiły, a co za tym idzie jego powierzchnia pozostanie gładka. Bejca w formie gotowej do użytku nie wymaga takich zabiegów.

Inne publikacje  Nowoczesne meble kuchenne

Bejce spirytusowe z kolei doskonale sprawdzają się w pracach renowacyjnych. Można ich używać bezpośrednio na drewno lub jako dodatek do politury. Wówczas trzeba wybrać bejcę specjalnie do tego przeznaczoną. Bejca spirytusowa z dodatkiem oleju nada drewnu o wiele głębszą barwę niż bejca wodna.

Głębię koloru bejcy podkreśla również lakier, który jest nakładany jako warstwa ochronna. Dlatego przed przystąpieniem do pracy warto wykonać próbę na kawałku drewna, z którego wykonany jest cały mebel lub podłoga. Wtedy będziemy wiedzieć jak zachowuje się bejca i jaki finalnie kolor otrzymamy.

Bejca – o czym jeszcze warto pamiętać?

Bejca jest to produkt, który jedynie barwi drewno – nie zabezpiecza go w żaden sposób przed uszkodzeniami mechanicznymi, warunkami atmosferycznymi czy też szkodnikami i ogniem. Dlatego po jej nałożeniu należy zabezpieczyć drewno odpowiednim preparatem – np. lakierem. W ten sposób również bejca będzie zabezpieczona przed wyblaknięciem. Na rynku dostępne są produkty łączone, tzw. lakierobejce. Jednak specjaliści nie polecają ich do prac renowacyjnych.

Jeśli chcemy, żeby efekt prac nad drewnem był zachwycający, a nie mamy doświadczenia z bejcowaniem, to lepiej wybrać produkt gotowy do użytku, który sprzedawany jest w puszkach. Wówczas mamy pewność, że na całej malowanej powierzchni uzyskamy jednolity kolor. Warto wtedy też użyć bejcy wodnej, która wchłania się nieco wolniej niż bejca alkoholowa. Jest to bardzo ważne szczególnie przy dużych powierzchniach do malowania i świeżym drewnie, które szybko wchłania kolor, przez co mogą pojawić się smugi i ślady pędzla na drewnie.