Ceny zestawów sztućców

Codzienne, świąteczne, eleganckie, przedmiot dumy, oznaka prestiżu… Sztućce to przedmioty, bez których nie sposób się obyć. Najczęściej kupuje się je w zestawach. Sztućce mogą kosztować kilkanaście złotych, ale też kilkaset tysięcy.

Jest w czym wybierać

Podstawowy zestaw sztućców zawiera: łyżkę, widelec, nóż i łyżeczkę. Choć rzadko, to można jednoosobowy komplet kupić, na przykład w sieciówkach. Będzie kosztował około 20 złotych. Najczęściej jednak najprostsze sztućce są pakowane po 6 jednorodnych sztuk, czyli 6 widelców, 6 noży itd. Łatwo więc obliczyć, że zestaw dla sześciu osób będzie kosztował ok. 80 złotych.

Dostępne są także komplety 24 elementowe, a ich ceny zaczynają się od 60 złotych. Oczywiście wszystko zależy od tego, z czego zostały zrobione, czy są zdobione albo czy mają mniej typowe, zaskakujące kształty. Cena „sieciówkowych” nie powinna przekroczyć 160 złotych. Najpopularniejsze są zestawy dla 12 osób (48 elementowe), za które trzeba będzie zapłacić około 250 złotych.

Kompletując sztućce do codziennego użytku dobrze jest je uzupełnić o takie do serwowania mięs czy sałatek, łopatkę do tortu czy łyżeczkę do cukru. Łopatka to wydatek około 13 złotych, a łyżkę i widelec do sałat można kupić już za 30 złotych. Tak naprawdę, wchodząc do sklepu czy na stronę internetową zajmującą się sprzedażą akcesoriów stołowych może się okazać, że powinniśmy się mocno „trzymać za kieszeń”, bo podstawowy zestaw sztućców można długo uzupełniać i często trudno się powstrzymać, by nie dokupić widelczyków do ciasta, łyżeczek do oliwek czy chochelek w kilku rozmiarach.

Inne publikacje  Gdy dziecko boi się ciemności - lampy wtykowe

Zestaw sztućców jak Mercedes

Nawet jeśli nie mamy potrzeby otaczania się przedmiotami luksusowymi, to warto przyjrzeć się prawdziwym dziełom sztuki, jakimi bywają sztućce. Na przykład ekskluzywne zestawy robione z certyfikowanego, litego srebra najwyższej próby (szterlingowego), bogato zdobione, na życzenie klienta także grawerowane inicjałami lub opatrzone herbem rodowym, będą kosztować od 150 tysięcy złotych wzwyż. Takie zestawy sztućców są sprzedawane w drewnianych szkatułach, wykładanych kosztownymi aksamitami. Oczywiście takie skrzynie są robione tylko ze szlachetnych gatunków drewna. Zarówno sztućce, co opakowanie, służące także do przechowywania tych cacek, posiadają dożywotnią gwarancję producenta. Nie trzeba chyba dodawać, że takie sztućce robione są ręcznie.

Pomiędzy tymi najtańszymi i tymi bardzo kosztownymi, są oczywiście także piękne i niebanalne zestawy sztućców. A i tak, bez względu na zasobność portfela czy gust, najważniejsze jest to, czy serwowane jedzenie jest smaczne. Bo inkrustowana, złota łyżka nie zrobi z bezsmakowej wody domowego rosołu.