Budowa domu do stanu deweloperskiego. Co oznacza?

Dom w stanie deweloperskim można kupić nawet o 40 tysięcy taniej niż dom wykończony „pod klucz”. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w takim budynku trzeba jeszcze wykonać sporo prac. Na dom w stanie deweloperskim warto zdecydować się, gdy wykończenie lokalu ma być niestandardowe. Takie rozwiązanie często wybierają też osoby, które nie mają zaufania do firm deweloperskich. Co dokładnie oznacza, że dom jest w stanie deweloperskim?

Jak wygląda dom w stanie deweloperskim?

inżynier budownictwaNie ma konkretnych definicji wyjaśniających pojęcie stanu deweloperskiego budynku. W tej kwestii wiele zależy od umowy sprzedaży, którą klient podpisuje z deweloperem. Najczęściej pojęcie to oznacza stan surowy, obejmujący ocieplenie nieruchomości, doprowadzenie przyłączy, przygotowanie podłóg, ścian i elewacji oraz częściowe zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku.

Zakres prac może być jednak inny w zależności od oferty dewelopera – niektórzy proponują swoim klientom tzw. podwyższony stan deweloperski. Można też zdecydować się na rozszerzone pakiety wykończeniowe lub negocjować indywidualne warunki, np. montaż rolet lub drzwi antywłamaniowych. Podpisując umowę, należy dokładnie przyjrzeć się jej zapisom, aby wiedzieć, co kryje się pod określeniem „stan deweloperski”.

Inne publikacje  Nowoczesne meble kuchenne

Jakie prace wykonane są w budynku w stanie deweloperskim?

remontStandardowo w budynku w stanie deweloperskim wykonywane są tynki na zewnątrz i wewnątrz, wylewka podłogowa, instalacje wodnokanalizacyjne, grzewcze, elektryczne z gniazdami oraz wentylacyjne, grzejniki, drzwi do mieszkania oraz okna i parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Ściany powinny być pokryte jedną warstwą białej farby i przygotowane do malowania. W zależności od zapisów umowy stan deweloperski może obejmować także:

  • osadzenie rur spustowych;
  • montaż płyt gipsowo-kartonowych;
  • ocieplenie elewacji i poddasza;
  • ocieplenie dachu i wykonanie podbitki dachowej;
  • montaż schodów i balustrad;
  • montaż ogrodzenia;
  • wykonanie drogi dojazdowej;
  • zagospodarowanie zieleni wokół domu;
  • przygotowanie miejsc parkingowych.

Jakie prace wykończeniowe trzeba wykonać w domu w stanie deweloperskim?

Pierwszą ważną kwestią jest sprawdzenie, czy nie trzeba zmienić położenia lub ilości gniazdek elektrycznych, a także wejść do podłączenia internetu i telewizji. Warto też zastanowić się nad układem lamp i żyrandoli, aby w razie potrzeby od razu dokonać niezbędnych przeróbek. Podstawowe prace w domu w stanie deweloperskim to montaż drzwi i podłóg, malowanie ścian, położenie kafelek w kuchni i łazience, wstawienie i podłączenie sprzętu AGD i RTV oraz aranżacja mebli. Prace należy wykonać w podanej kolejności, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń.

Decydując się na dom w stanie deweloperskim, należy pamiętać, że jego wykończenie to spory koszt, a oprócz prac wewnątrz budynków trzeba także zająć się otoczeniem domu. Do niezbędnych prac zalicza się wykonanie podjazdu lub miejsc garażowych, zaaranżowanie zieleni wokół domu czy położenie kostki brukowej. Można też zamontować oświetlenie przed wejściem, ale należy to zrobić przed pracami wykończeniowymi.