Wytrzymałe i sprawdzone tynki

Tynk do ścianWe wnętrzarstwie coraz trudniej o oryginalność, a projektanci wręcz prześcigają się w wykorzystywaniu w aranżacjach najbardziej nietypowych materiałów. Kwestią czasu było tylko, kiedy za ich sprawą na salony i to w dosłownym tego słowa znaczeniu trafią tynki.

Niecodzienne wykończenie wnętrz

Surowe tynki, które jeszcze do niedawna uznawano za materiał do wykończenia elewacji świetnie prezentują się także w nowoczesnych salonach. Tworzą idealne tło dla nowoczesnych, industrialnych i surowych mebli. Pięknie kontrastują też z bardziej wyszukanymi meblami i ozdobami. W dodatku ich pojawienie się w aranżacji świadczy o oryginalności i wysublimowanym smaku. Jeśli do tego dodać, że tynki są nie tylko efektowne, ale tanie oraz bardzo funkcjonalne, nie ma co się zastanawiać i warto zdecydować się na tynki również we własnym lokum.

Tynki – podstawowe rodzaje

Tynki to materiały bardzo uniwersalne. W zależności jaki ich rodzaj się wybierze (z uwagi na właściwości fizyczne wyróżnia się tynki gipsowe, cementowo-wapienne i akrylowe), tynki śmiało można kłaść w łazienkach, kuchniach czy nawet salonach. Doskonale sprawdzą się także we wszystkich tych pomieszczeniach, w których przebywa sporo osób. Tynk to więc doskonały pomysł na wykorzystanie do sklepu, restauracji, kawiarni, jak również poczekalni. Świetnie będzie prezentował się też na korytarzach i na klatkach schodowych.

Tynki przede wszystkim są w stanie doskonale pokryć wszelkie nierówności i niedoskonałości, tak typowe dla ścian. Można pod nim ukryć pęknięcia, zarysowania, mniej i bardziej poważne plamy i zabrudzenia. Typowa dla niektórych tynków faktura również świetnie maskuje krzywizny. Warto dodać też, że tynki są zawsze bardzo trwałe. Nie tylko są mocne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i się nie kruszą. Łatwo można usuwać z nich także różne zabrudzenia.

Tynk wcale nie musi być szary

Tynk kojarzą się głównie z surowym i mało estetycznym materiałem, który wymaga jeszcze dodatkowego wykończenia, jednak nie jest to do końca prawda. Chociaż faktycznie można zdecydować się na tynki w różnych odcieniach szarości, to ich producenci do swojej oferty włączają coraz częściej również i tynki kolorowe, za pomocą których można ożywić każde pomieszczenie. Miodowe, brązowe, rude a nawet wpadające w czerwień, fiolet czy granat tynki są oryginalną ozdobą nie tylko łazienek czy kuchni. Bardzo efektownie prezentują się nawet w salonach czy zdecydowanie bardziej kameralnych sypialniach czy artystycznych pracowniach.

Jak kłaść tynki?

Tynki są bardzo efektownym i coraz bardziej popularnym materiałem do wykańczania wnętrz. Na ten wzrost zainteresowania wpływa również i fakt, że tynk śmiało kłaść mogą nawet laicy i niedzielni majsterkowicze. Wszystko, czego trzeba do położenia tynku to sam tynk (sprzedawany jest zwykle w workach o wadze 25 kg), odpowiedni materiał do przygotowania podłoża i niezbędne narzędzia do aplikacji. Z powodzeniem poprzestać można na specjalnej stalowej pacy, kielni oraz wałku z którego pomocą wyrówna się powierzchnię otynkowanej ściany.

By jednak tynki prezentowały się naprawdę dobrze, koniecznie nadać im trzeba pożądany kształt i fakturę jeszcze przed wyschnięciem. Liczne filmy instruktażowe oraz porady jak kłaść tynki w domu czy mieszkaniu można znaleźć online.