Konieczne urządzenie w każdej firmie produkcyjnej

Nakładanie klejów termotopliwych przy pomocy pędzli czy łopatek nie wchodzi w grę. W branżach produkcyjnych materiał scalający musi być nakładany precyzyjnie, tak aby nie zmarnować kleju ani wyrobu gotowego. Dlatego też wiele firm korzystających z technologii klejów termotopliwych korzysta z pistoletów.

Pistolet – skuteczna broń klejąca

Urządzenie zbiornikowe
Urządzenia zbiornikowe firmy buehnen.pl

Kleje termotopliwe cieszą się coraz większą popularnością, ale ich nakładanie wymaga precyzyjności tak, aby wyrób gotowy zadowalał klienta, a miejsca klejenia nie były widoczne. Dzięki zastosowaniu pistoletów klejących proces produkcyjny jest zdecydowanie szybszy i czystszy. Pistolet wyposażone jest w kabel grzewczy, przez który dostarczany jest klej termotopliwy w roztopionej formie. W zależności od precyzji nakładania kleju oraz zautomatyzowania procesu produkcyjnego. Stosuje się pistolety ręczne doskonałe do montażu elementów, które w fazie produkcji operator sam musi odpowiednio skompletować i skleić. Drugim rodzajem pistoletów to pełne automaty, zamocowane na ramionach robotów przemysłowych. Wraz z komputerem kontrolującym przebieg procesu kleje termotopliwe podawane są przez pistolety z cyfrowa dokładnością, nieprzerwanie, zachowując odpowiednią prędkość procesu produkcyjnego. Pistolet wyposażony jest w dysze natryskową, przez którą odpowiednia wielkość kleju dozowana jest na powierzchnie sklejane. Ciągłość takiego procesu pozwala zastosować kleje termotopliwe w przemyśle, w którym wykorzystuje się taśmy montażowe, a sam proces produkcyjny jest wysoce skomputeryzowany.

Pistolet to tylko początek

Sam pistolet do kleju to tylko wierzchołek góry. Do precyzyjnego dozowania kleju termotopliwego oprócz pistoletu potrzebne jest dodatkowe wyposażenie. Pistolet podłączony jest przewodami grzewczymi, przez które dostarczany jest płynny klej. Strumień kleju termotopliwego dozowany przez dysze za pomocą pompy, która wytwarza odpowiedzenie ciśnienie. Całość kleju umieszczona jest w podgrzewanym zbiorniku. Kontrolowanie zużycia kleju jest proste. Kleje termotopliwe najczęściej występują w postaci granulek lub płatków. Ich dozowanie do podgrzewanego pojemnika może odbywać się przy pomocy łopatki, a proces ten może wykonywać operator urządzenia klejącego. Proste, czyste, precyzyjne i skuteczne łączenie różnych materiałów za pomocą klejów termotopliwych podbija branż przemysłu produkcyjnego, wypierając klasyczne metody łączenia na śruby, gwoździe i nity.