Elewacje domów – najnowsze trendy

Po stonowanych bielach i żółcieniach nastała moda na farby występujące w nowych, często nietypowych zestawieniach kolorystycznych. Na bryłach domów zaczęły też pojawiać się figury geometryczne, które akcentują podziały funkcjonalne budynków. Jakie jeszcze trendy królują obecnie w ozdabianiu elewacji domów?

Zabawy z kolorem

Coraz bardziej widoczna staje się moda na farby elewacyjne w delikatnych odcieniach błękitu i pastelowej zieleni. Kolory te dobrze prezentują się w połączeniu z bielą oraz szarościami, lecz sprawdzają się również w zestawieniu z barwami ciemniejszymi od nich o kilka tonów. Jeżeli więc lubimy błękity, możemy ozdobić nimi powierzchnię ścian zewnętrznych domu i zaakcentować obecność wykuszu oraz kolumn bielą. Jeśli natomiast chcemy pomalować budynek o prostej bryle, wprowadźmy dodatkowo stonowany, lecz o kilka tonów ciemniejszy odcień niebieskiego. Najnowsze trendy wskazują na to, że już niebawem ściany domów pokryją się także farbami o jasnozielonych odcieniach, które będziemy zestawiać z bielą oraz delikatnymi kolorami z chłodnej palety barw.

W modzie są również figury geometryczne, które coraz śmielej pojawiają się na dużych powierzchniach budynków o prostych bryłach. Pionowe lub poziome linie, kwadraty czy trójkąty przybierają najczęściej wyrazistą barwę, np. różową lub czerwoną, która wyraźnie kontrastuje z bielą tła. Ten trend jest najlepiej widoczny w przypadku budynków wielorodzinnych, których duże powierzchnie świetnie nadają się do eksponowania kolorowych wzorów. Figury geometryczne skutecznie ożywiają wygląd domu i podkreślają zarys jego kondygnacji lub pomieszczeń funkcjonalnych tj. garaże. Po dużym zainteresowaniu deweloperów wzorzystym trendem można wnosić, że moda na jednokolorowe, pastelowe bryły bloków wreszcie odejdzie w zapomnienie.

Jaki kolor farby wybrać?

Jeżeli planujemy odświeżyć wyglądu domu, wybierzmy taką barwę farby, która zaakcentuje jego walory architektoniczne i jednocześnie ukryje niedociągnięcia ze strony projektanta. Możemy w tym celu zastosować kilka prostych sztuczek. Jeśli chcemy nadać budynkowi lekkości i podkreślić subtelność jego kształtów, pomalujmy elewację jasnymi odcieniami błękitów połączonymi z bielą lub szarościami. Zestawienia dwóch kolorów sprawdzą się w przypadku brył z licznymi detalami, natomiast domy nawiązujące formą do sześcianu warto optycznie zdynamizować, malując na ich fasadach kolorowe linie lub figury geometryczne.

Zgodnie z najnowszymi trendami najmodniejszymi kolorami farb elewacyjnych będą z pewnością biele, szarości, błękity i zielenie. Na topie pojawią się także rzadko stosowane fiolety oraz intensywne róże i czerwienie. Wszystko wskazuje więc na to, że w najbliższych latach powierzchnie budynków będą przyciągać wzrok bogactwem barw i wzorów.