Czym się różni żyrandol od plafonu?

 

Żyrandole, mimo istnienia już setek lat wciąż są popularne w Polskich domach, jako istotne źródło światła, niezbędna do codziennego funkcjonowania. Oraz bardziej jednak popularne stają się lampy przy sufitowe w postaci plafonów, które jest utożsamiane z nowoczesnym wnętrzem i dobrym gustem. Świat więc podzielił się na dwa obozy. W pierwszym ludzie pozostali przy tradycyjnych żyrandolach, w drugim zaś zaczęto dążyć ku nowoczesności odrzucając stare rozwiązania wybiegając te nowe, w postaci plafonów.

 

Plafon, a może żyrandol?

W dzisiejszych czasach swoją szansę dostały plafony, które jeszcze nie tak dawno kojarzone były przede wszystkim z wzornictwem nawiązującym mocno do socrealistyczyzmu. Ale były w tym czasie nudne i bez pomysłu Dzisiaj cechuje je bogactwo kształtów o wielu wzorach i kolorach.

Czy plafon jest więc lepszą wersją żyrandola?żyrandol

Trudno stwierdzić czy jako źródło oświetlania centralnego będzie lepszy plafon czy żyrandol. Żyrandol najczęściej kojarzy się z ekstrawagancką elegancją i jednocześnie bardzo wysokimi walorami estetycznymi. Dostępne w sklepach plafony cechują się mocno wyrafinowanym designem. Ich rosnąca popularność oraz chęć unowocześnienia wnętrza sprawia, że dotychczas posiadany żyrandol jest zamieniany na stylowy plafon w stylu glamour.

 

Czy plafon jest lepszym rozwiązaniem?

Lampy mocowane przy suficie stosuję w każdego rodzaju pomieszczeniach. Świetnie sprawdzą się w niewielkich, jak kotłownia po naprawdę duże salony. Tak jednak najczęściej montuje się żyrandole, podczas gdy plafony nie mają ograniczenia co do pomieszczenia. W salonie można umieścić bardziej bogaty model, nie martwiąc się o aranżację całego wnętrza. W przypadku żyrandola trzeba wziąć pod uwagę to, by całość komponowała się w jeden styl, co często bywa bardzo trudne.

Jedną z cechów plafonów jest to że łagodnie oświetlają powierzchnię od spodu, dlatego tworzą charakterystyczną poświatę na suficie nadając specyficznego nastroju całemu pomieszczeniu. Światło, które odbijają się od sufitu tworzy ciekawy efekt świetlny oraz bardzo miłą atmosferę. Coraz częściej wykorzystywane w plafonach diody LED umożliwiają uzyskanie różnych, kolorowych barw. Dają one dużo więcej możliwości aranżacji wnętrza. Kolor można ustawić w zależności od potrzeby lub nastroju. Każdy dzień może mieć inny nastrój. Przy tym ajmują mało miejsca i zawsze ładnie się prezentują.

Czy plafony można zamontować wszędzie?

Współczesne plżyrandolafony LED montuje się na suficie jak i w dowolnym miejscu na ścianie, zastępując tym samym kinkiety. Dają one pełną swobodę montażu, dzięki czemu stanowią istotny element przy projektowaniu wnętrza wielu pomieszczeń. Ich elastyczność jest ogromna biorą pod uwagę także możliwość wyboru stylu minimalistycznego lub bardziej ekstrawanckiego.

Jakie są zalety plafonów?

Jak już wspomnieliśmy, zaletą plafonów jest to, że dobrze prezentują się już we wcześniej urządzonym pomieszczeniu, Nie trzeba więc przeprojektowywać całego wnętrza. Można wybierać w szerokiej ofercie plafonów, które dostępne są w wielu wzorach, i modelach, które dają możliwość zmiany barwy światła LED.