Czy lampa może zastąpić światło dzienne?

Światło dzienne ma bardzo wiele zalet – wśród najważniejszych można wymienić stymulację hormonalną oraz produkcje melaniny. Paradoksalnie to właśnie światło dzienne poprawia jakość snu w nocy. Trudno więc nie zgodzić się z przekonaniem, że światło dzienne ma znaczenie dla naszego organizmu. Czy jednak w okresie, gdy dzień jest krótszy, można zastąpić światło dzienne światłem lampy?

Wszystko zależy od światła słonecznego

O wykorzystaniu możliwości światła dziennego do oświetlania wnętrza domu należy pomyśleć już na etapie budowy domu – wówczas bowiem można wprowadzić szereg udogodnień i rozwiązań technicznych, które mogą pomóc w naturalnym doświetleniu wnętrz. Dużo okien i świetliki w dachu to chyba najbardziej popularne rozwiązania, które zapewniają stały dopływ promieniowania słonecznego do wnętrza domu.

W okresie jesienno-zimowym słońca na horyzoncie jest znacznie mniej, wiec mniej dociera go również do naszych domów. Wówczas należy szukać alternatywy, która umożliwi oświetlenie domu w sposób podobny, jak w przypadku, gdy jest on oświetlany naturalnym światłem słonecznym.

Jak znaleźć odpowiednią lampę

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że światło dzienne jest bardzo mocne i jasne. Szukając lampy, która miałaby zastąpić słońce, warto wybrać taką, która będzie emitować białą barwę. Jest ona zbliżona do koloru światła, jaki panuje w ciągu dnia. Dobrze jest zdecydować się na jedno, mocne źródło światła – kilka lamp o średnim natężeniu może rozpraszać uwagę i powodować obniżenie się koncentracji. O takim rozwiązaniu warto pomyśleć w szczególności w przypadku małych i ciasnych pomieszczeń, które nawet w ciągu dnia są słabo oświetlone.

Lampa zamiast słońca

Współcześnie odchodzi się od patrzenia na lampę jako na element dekoracyjny. Najważniejszą jej cechą powinno być to, jak ona świeci. Jest to szczególnie ważne w niewielkich przestrzeniach, gdzie każdy centymetr jest naprawdę ważny – wówczas warto zdecydować się na jeden akcent oświetleniowy, który oświetli większą płaszczyznę. Można na przykład zdecydować się na kinkiet Pedro Chrom. W swojej formie jest bardzo prosty, a jasna kolorystyka i materiał, z którego został wykonany, sprawiają, że całość jest niezwykle lekka, dzięki czemu nie przytłacza otoczenia. Kinkiet to punktowe oświetlenie, ale może również sprawdzić się jako oświetlenie centralne w niewielkich przestrzeniach. Powiększa on pomieszczenie dzięki wyraźnie określonym strumieniom światła. Kinkiet jest bardzo prostym sposobem na zastąpienie naturalnego światła dziennego, a do tego spełnia również funkcje dekoracyjne.

Gdy pragniemy zastąpić światło dzienne światłem sztucznym, dobrze jest decydować się na jasne klosze i lampy – nie będą skupiać uwagi i jednocześnie będą powiększać pomieszczenie. Warto również zaopatrzyć się z żarówki, które emitują światło, przypominają to dzienne, nie meczą oczu i eksponują rzeczywiste kolory.