Biały kolor we wnętrzach

We wnętrzarstwie króluje ostatnio styl skandynawski. Surowe pomieszczenia, naturalne materiały, jasne kolory – wszystko to kojarzy się dziś z luksusem i elegancją. Jasne wnętrza są stylowe, efektowne, sprawiają wrażenie optycznie większych. Ale mimo licznych zalet, mają też wady. O czym zatem warto pamiętać, kiedy planuje się stworzyć wnętrza z bielą w roli głównej?

Dlaczego warto zdecydować się na biel?

Biel to kolor spokojny, stonowany, bardzo elegancki. Ale jak mało który jest podatny na zabrudzenia. Na białych ścianach, meblach i tapicerkach w pierwszej kolejności widać brud. Przy malowaniu, kiedy bielą zastępuje się ciemniejszy kolor, trzeba się liczyć z tym, że zalecane przez producenta 2-3 malowania to nierzadko za mało, by stary kolor nie przebijał. Należy więc zaplanować swoją pracę i zawczasu postawić na farby dobrej jakości, które świetnie kryją.białe meble

Chociaż zwolennicy bieli nie mają łatwo, to jednak nie trzeba z bieli rezygnować – warto tym bardziej, że efekt wart jest każdego zachodu.

Nowoczesność i klasyka w jednym

Biały kolor zdecydowanie najlepiej prezentuje się na ścianach. Jeśli dodać do tego ramy okienne w kolorze naturalnego drewna, piękne drewniane podłogi i minimalistyczne meble, to nawet skromne wnętrze będzie wyglądać fantastycznie. Biały fantastycznie sprawdza się w klasycznych aranżacjach. Ale rewelacyjnie wpisuje się też w najnowsze trendy. Biel najlepiej wygląda z czernią i czerwienią. Fantastycznie komponuje się też z drewnem i metalowymi detalami. Jak mało który kolor, biel świetnie eksponuje też piękno kwiatów. Zielone liście i kolorowe kwiaty przepięknie prezentują się właśnie na białym tle.

Czy odcienie bieli różnią się od siebie?

W chwili jednak zakupu farby, materiałów wykończeniowych, kanap czy foteli, można być nieco zaskoczonym. Czysta biel jest obecnie bardzo rzadka, a zamiast niej producenci oferują dziesiątki odcieni, które są bliskie bieli, ale jednak nią nie są. Kość słoniowa, odcienie perłowe, śmietankowe, kremowe, waniliowe czy écru, mogą za to obudzić mnóstwo wątpliwości. Który kolor będzie zatem najlepszy?

Odcienie perłowe zazwyczaj nawiązują do efektu wykończeniowego. Są z reguły bardziej błyszczące od typowych farb matowych. Dobrze jest natomiast patrzeć na paletę kolorystyczną i zawczasu ocenić, jaki odcień ma konkretny kolor – czy jest chłodny czy ciepły, wpada bardziej w szarość czy może jednak beż. I na tej podstawie dopasować kolor do mebli, podłóg i dodatków.

A co z trwałością koloru?

Biel jest co prawda najbardziej podatna na zabrudzenia, ale również i to można zgrabnie obejść. Białe meble w zasadzie nie sprawiają większych problemów przy pielęgnacji. Uważać warto z jasnymi tapicerkami mebli. Jeśli natomiast wybiera się farby w odcieniach bieli, dobrze jest wybrać te trwalsze, zmywalne, odporne na ścieranie i zabrudzenia. Dobrym wyborem będzie np. farba lateksowa, która jest znacznie trwalsza i z łatwością można z niej usunąć zabrudzenia. To dobra inwestycja, zwłaszcza jeśli na biało planuje się malować przedpokój, kuchnię albo salon. Dzięki temu białe wnętrza świetnie będą wyglądać nawet po latach.